вакцина

Бугарија ќе им плaќа на пeнзионерите за да се вакцинираат

Бугарскиот премиер Кирил Петков денеска изјави дека постарите лица кои ќе ја примат вакцината против Ковид-19 ќе имаат право на парична награда, како дел од напорите на неговата влада да ја зголеми стапката на вакцинација, која е меѓу најниските...

Одобрена употребата на турската вакцина против Ковид-19

Турската вакцина против Ковид-19, Турковак, е одобрена од турските власти за итна употреба и ќе почне да се користи од следниот викенд, изјави денеска министерот за здравство Фахретин Коџа. Турција почна да ја развива вакцината Турковак оваа година, но нејзиното...

„АстраЗенека“ планира да произведе вакцина за сојот омикрон

Фармацевтската компанија „Астразенека“ во средата објави дека соработува со Универзитетот Оксфорд на производство на вакцина за сојот на коронавирус омикрон. „Заедно со Универзитетот во Оксфорд, презедовме прелиминарни чекори во производството на вакцини за сојот омикрон, доколку е потребно“, рече портпаролот...

Доаѓа нова вакцина без игла која се тестира во Обединетото Кралство – еве како фукционира

Новата вакцина против Ковид, која може да се администрира без игли, моментално се тестира на универзитет во Обединетото Кралство. Новата технологија се применува на специфичен начин – со помош на воздушен млаз, вакцината се „турка“ во кожата, а овој...

СЗО одобри уште една вакцина

Светската здравствена организација (СЗО) ја одобри вакцината против корона вирус на американската компанија „Новавакс“ и „Серум“ институтот во Индија, што ја отвора вратата за нејзино вклучување во програмата Ковакс. Вакцината позната како „Ковавакс“ (CovavaxTM) е деветта вакцина одобрена од СЗО...

Фајзер/Бионтек: Две дози на вакцина можеби нема да обезбедат доволна заштита од варијантата Омикрон

Прелиминарните лабораториски студии покажуваат дека две дози од вакцината Фајзер/Бионтек можеби нема да обезбедат доволна заштита од варијантата на коронавирусот, Омикрон, но три дози можат да ја неутрализираат, соопштија компаниите во соопштението. „Примероците од луѓе кои имале две дози од...

„Фајзер“ плаќал експерти да ја дискредитираат вакцината на „АстраЗенека“?

Професорот сер Ендрју Полард, директор на оксфордската група која ја разви вакцината „Астра Зенека“, исто така ги отфрли тврдењата и предупреди на опасност од ширење дезинформации Фармацевтскиот гигант „Фајзер“ е обвинет дека плаќал експерти за да се дискредитира вакцината против...

Само колективен имунитет му е мајката – како Бангладеш ја победува пандемијата со најмал процент на вакцинирани?

Со помалку од 155 случаи дневно, Баннгладеш, еднна од најсиромашните и најгусто населени држави во светот во моментов е најуспешна во справување со пандемијата од корона вирус. Барем според официјалните статистики. Во последните месец дена, Бангладеш бележи во просек во...

Модерна ќе развие дополнителна доза од вакцината за новооткриениот „омикрон“ сој на коронавирусот

Компанијата Модерна соопшти дека има намера да развие засилувачка доза на антиковид вакцината, специјално насочена кон новиот вид на вирусот – омикрон, што е откриен во Јужна Африка, а Светската здравствена организација го опиша како „загрижувачки“. „Модерна брзо ќе развие...

Вo Србија cтигнyвa вakцинaта „Мoдepна“

Во Србија денеска стигнува вакцината „Модерна“, најави Јадранка Мирковиќ од Агенцијата за лекови и медицински помагала. Се очекува дека оваа вакцина би можела да биде достапна на пунктовите за вакцинација до крајот на неделата. Таа додаде дека вакцината на „Џонсон...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img