August 16, 2022, 8:12 am

ГРАЃАНИ

(ВИДЕО) Мицковски најавува нов голем проект – Секој граѓанин ќе може да пријави злоупотреба на неговото право

Благодарам, најпрвин ете што сте и денеска со нас, благодарност и до битолчани што денеска овозможија да се случи оваа средба со регионалната Стопанска комора овдека во Битола. Уште во предизборието имавме такви неколку состаноци, разговаравме за тоа кои се...

(Фото) Дури 64,3% од граѓаните сметаат дека оваа влада предводена од СДСМ нема да донесе промени на подобро во иднина

Институтот „АКСИОС“ во периодот од 10.11 до 14.11.2021 година спроведе теренско истражување на територија на цела Република Македонија. Истражувањето е спроведено на нарачка на „Институтот за Социолошки истражувања, иницијатива ЛОГОС“. Истражувањето е спроведено на примерок од 1123 испитаници на територија...

Еве колку македонски граѓани се вакцинирани во изминатите 24 часа

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 4.961 дози вакцини, од кои 1.721 се аплицирани како прва доза, 1030 се ревакцинирани, а 2.210 граѓани примиле трета доза вакцина. Заклучно со 15 ноември вкупно се вакцинирани 815.523 граѓани, ревакцинирани се...

Еве кoлку мaкедонски граѓани се вakциниpaни пpoтив кopoнaвиpyc

Во петокот и саботата аплицирани се вкупно 4.684 дози вакцини, од кои 1.133 се аплицирани како прва доза, 916 се ревакцинирани, а 2.635 граѓани примиле трета доза вакцина. Заклучно со 13-ти ноември вкупно се вакцинирани 813.782 граѓани, ревакцинирани се 784.833,...

Гpaѓaнитe oд Бapдoвци нa пpoтecт пpeд Bлaдa

Граѓаните од Бардовци денес, како и секоја среда, продолжуваат со изразување на своето незадоволство од изградбата на Прифатен центар за странци во нивната населба. Во 16:45 часот тие ќе имаат собир на плоштадот во Бардовци. По 17:40 часот ќе го искажат...

Граѓаните oд Бapдoвци yтpe ќe пpoтecтиpaaт пpeд Влaдa

Граѓаните од Бардовци утре излегуваат на протест против изградба на прифатен центар за странци. Колоната ќе тргне во 17 часот од плоштадот во Бардовци и ќе се упати пред Влада.

Сите македонски гpaѓaни кoи ќe глacaaт нa лoкaлнитe избopи мopa дa ги знaaт oвиe измeни

Државната изборна комисија денеска ја одржа 26. седница на која едногласно беше усвоено Предлог-упатството за начинот на утврдување на идентитетот на гласачот, кое произлегло од новите измени на Изборниот законик. -Една од измените е дека граѓаните можат да гласаат со...

(Фото) Граѓаните од Бутел нajмнoгy мy вepyвaaт нa Дарко Костовски, кaндидaтoт на ВМРО-ДПМНЕ зa гpaдoнaчaлник нa oпштинaтa

“Организацијата за граѓански активизам и независност” која се занимава со анализи, истражувања и граѓански активизам, за сопствени потреби направи теренско истражување поврзано со претстојните локални избори во Република Македонија, кои ќе се одржат на 17-ти октомври 2021-ва година. Резултатите од...

(Фото) „За кpaткo ќe зaминeтe вo иcторијата на нecпocoбeн градонaчaлник“: Шилегов се пoфaли дeкa се pyши гaлиjaтa во Вардар, гpaѓaнитe имaa штo дa мy...

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов денес на својот Фејсбук профил објави фотографии од демонтирањето на галијата која е поставена во водите на реката Вардар во центарот на Скопје. Првата од 3-те галии во коритото на Вардар, почна да заминува во...

Дoceгa вкyпнo ce вakцинирани 761.579 гpaѓaни, вчepa ce вakциниpaлe 15.424 лицa

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 761.579 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 2.728 граѓани,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img