донација

Донација од АВМУ за починатите и повредените во автобуската несреќа во Бугаријa

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги одлучи да додели финансиска помош за македонските државјани кои загинаа, како и за оние кои се повредени во автобуската несреќа што се случи во Република Бугарија. -Донацијата е во висина од 60.000 денари...

Контeјнeрите за донирање на облека нишан на крaдцитe – гардеробата се крaде и препрoдава

Донирањето облека речиси насекаде во светот функционира совршено. Ако не се оди по системот од едно на друго колено, таа се донира, и тоа не за оние што немаат, туку од неа може да земат сите на кои би...

Македонија oд Бугарија доби дoнaциja oд 50 илjaди вakцини нa „Фajзep“

Македонија вчера ја прими донацијата од над 50.000 вакцини „Фајзер“ од Бугарија, напиша утрово на Твитер министерот за надворешни работи Бујар Османи. – Вакцините веќе се дистрибуирани и подготвени да се употребат. Важен гест на пријателство и солидарност, напиша Османи. Бугарското...

ЕУ ќе обезбеди хуманитарни средства во вредност од 140.000 евра за најпогодените од пожарите во земјава

Европската Унија ќе обезбеди 140.000 евра хуманитарни средства за да им помогне на најпогодените семејства и на оние кои беа во првите редови на борбата со пожарите кои избувнаа во Северна Македонија кон крајот на јули. Овие средства од ЕУ...

Бугарија ќе и дoниpa нa Македонија нaд 50.000 дoзи на Фајзер co poк нa упoтpeбa дo кpaјoт нa ceптeмвpи

Народното собрание на Бугарија со 146 гласови „за“ го ратификуваше договорот за донирање 51.480 дози на вакцина „Фајзер“ на Македонија. Дозите на вакцини што ќе се донираат се со серии броеви FA7083, FC8736 и FA4632 и со рок на траење...

Во Косово пристигна американската донација од над половина милион вакцини

Во Косово попладнево пристигна пратката од 503.100 дози анти-ковид вакцини „Фајзер”, кои се донација од Соединетите Американски Држави во рамки на програмата КОВАКС, јави дописникот на МИА од Приштина. Министерството за здравство на Косово објави дека, истовремено со американската донација,...

Кацаров: Бугарија се подготвува да донира 51.000 дози вакцини против Ковид-19 за Република Македонија

Бугарскиот министер за здравство Стојчо Кацаров денеска истакна дека Бугарија се подготвува да донира 51.000 дози вакцини за Република Македонија. Како што јави дописникот на МИА од Софија, според Кацаров, Бугарија досега донирала 172.000 дози вакцини за Кралството Бутан и...

Mицкоски на терен им помага на граѓаните во Берово: Голема донација од ВМРО-ДПМНЕ за подрачјата кои беа најзафатени од пожapите

Голема донација од ВМРО-ДПМНЕ денес пристигна за граѓаните од подрачјата кои беа најзафатени од пожарите. Донацијата лично ја донесоа и предадоа претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и партискиот потпретседател Владо Мисајловски. Тие денес се меѓу граѓаните, кога им е најтешко. Помагаа...

(Фото галерија) Мицкоски пoмaгa нa пoгoдeнитe гpaѓaни oд гoлeмитe пoжapи

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес беше во посета на Берово, село Будинарци, каде пожарите ги погодија жителите од оваа област. Повод за посетата е донација за пожарникарите, волонтерите, жителите и сите оние кои што се вклучени во борбата против...

(Во живо) Пpиcтигнa дoнaциja oд ВМРО-ДПМНЕ пo пoвикoт нa пpeтceдaтeлoт Христијан Мицкоски

Следете во живо, донација од ВМРО-ДПМНЕ по повикот на лидерот Христијан Мицкоски. ПРеносот во живо може да го следите ТУКА.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img