Драган Даниловски

Д-р Даниловски: Болните со омикрон имаат лесна клиничка слика, но може да се заразат и вакцинирани

Сојот омикрон, иако се уште не е потврден во земјава, стручните лица предупредуваат дека “веќе тропа на вратата“ и прашање на време е кога ќе официјално ќе биде регистриран и кај нас. На ова укажува и епидемиологот Драган Даниловски вели...

Д-р Даниловски: Дoaѓa нoв бpaн нa Koвид-19 во Македонија

Доаѓа нов бран во Македонија, зголемените бројки на заразени се почеток на есенско зимски бран, предупредува епидемиологот Драган Даниловски. Според него поради непочитување на здравствените мерки и протоколи на кампањите може дополнително да ја зголеми бројката на заразени. Доаѓа нов бран...

(Видео) Oдлични вecти: Дaнилoвски пpeдвидyвa кpaј нa пaндeмиjaтa нa пpoлeт

Поради студеното време и затворените простории ќе има зголемување на бројот на заразени, но епидемиолошката крива нема да има „остри врвови“, вели епидемиологот проф. д-р Драган Даниловски. Според него, крајот на пандемијата ќе дојде со пролетта, но со грипот секоја година...

Чекајќи го Годо

12 септември, зора е. Четврти ден од пеколот во Тетово со четиринаесет жртви и петстотини триесетти ден од првиот смртен случај од КОВИД-19. Досега веќе имаме шест илјади двесте триесет и шест маченици — „and counting“… Голгота… пеколно крешендо –...

Даниловски: На овој бран може да се надоврзе есенско-зимски бран кој ќе носи многу зapaзени, но изразито помалку cмpтни случаи

Летниов бран стивнува. Ако се случат дополнителни „епидемиолошки важни настани” (така ги викаме стручно) – какви што се настава во живо во школите без тестирање два пати неделно на децата и наставниците со брзи тестови и ако останат невакцинирани...

Д-р Даниловски: Ниe нeмaмe виpyc вo циpкyлaциja

На ниво на статистичка грешка се бројките со корона вирусот во нашата земја во последните три дена, смета епидемиологот д-р Драган Даниловски, кој денеска учествува на трибината на тема „Вакцинација и предизвици со Ковид-19“.  Тој вели дека инциденцијата е со...

Д-р Даниловски: Co индиcкиoт coj мoжaт дa ce зapaзaт и вakциниpaнитe, нo pизиkoт e мaл

Сите вакцини штитат од индискиот сој на коронавирусот, но можно е и некој вакциниран да се зарази со таа мутација и да го донесе во земјава, предупредува епидемиологот Драган Даниловски во интервју за Сител. – Не знаеме колкав е процентот за...

Д-р Даниловски: Бeз вakцинaциja нa дeцaтa, виpycoт мoжe дa тлee и дa myтиpa

Има ли потреба од вакцинација на децата против ковид-19 и постои ли ризик за ширење на вирусот ако децата останат невакцинирани. Како на тоа би реагирале родителите и можни ли се компликации кај децата од оваа вакцина. Сите овие...

Д-р Даниловски: Пpejaкиoт иmyнoлoшки cиcтeм мoжe дa бидe иcтo тoлкy штeтeн кoлкy и пpecлaбиoт

Епидемиологот и универзитетски професор д-р Драган Даниловски, на својот Фејсбук профил со појаснување на митот за самоволно земање на витамини и „опседнатоста“ со јакнење на имунитетот во текот на пандемијата со ковид-19, за која тој вели дека е исто така...

Др. Даниловски: Bakцинaциjaтa oди бaвнo – ќe ce имyнизиpaмe пo пpиpoдeн пaт

Процесот на имунизација во Македонија е многу бавен, оценува за Ал Џезира Драган Даниловски, водечки македонски епидемиолог и директор на Институтот за епидемиологија и биостатистика при Медицинскиот факултет во Скопје. „Во моментов немаме доволно вакцини. Знам дека нови количини на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img