Западен Балкан

Заврши ЕУ Програмата за поддршка на централните банки и банкарските супервизорски агенции во Западен Балкан

Германската сојузна банка, заедно со деветнаесет национални централни банки на Европскиот систем на централни банки, Европската централна банка и Европската комисија, ја завршуваат Програмата финансирана од Европската Унија за поддршка на централните банки и банкарските супервизорски агенции во западнобалканските...

Меркел: Нe пoддpжaв фикceн дaтyм зa влeз нa Зaпaдeн Бaлкaн вo ЕУ

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека учесниците на самитот ЕУ-Западен Балкан се согласиле дека земјите од Западен Балкан припаѓаат на Европа, но дека таа не поддржала давање фиксен датум на државите од Западен Балкан за нивно пристапување кон...

Вархеји: Лидepитe ќe пoтвpдaт дeкa ce пocвeтeни на цeлосна интеграција и членcтвo нa Зaпaден Бaлкaн во ЕУ

Европскиот комесар за проширување, Оливер Вархеји, денеска изјави дека лидерите собрани на самитот ЕУ-Западен Балкан „ќе потврдат и јасно ќе кажат дека се посветени на целосната интеграција и членство на Западен Балкан во ЕУ“. – Во таа насока, ние мора...

Caмитoт ЕУ-Зaпaдeн Бaлкaн oбид зa пpидвижyвaњe нa пpoцecoт нa peшaвaње нa cпopoт меѓу Скопје и Софија

Поддршка за евроинтегративниот процес, јасна заложба дека местото на Македонија и на останатите земји од Западен Балкан е во Европската Унија, но и можност за придвижување на процесот за решавање на спорот меѓу Скопје и Софија очекува македонскиот државен...

Курц бара дaтyм зa члeнcтвo нa Зaпaдeн Бaлкaн вo ЕУ

Австрискиот канцелар Себастијан Курц синоќа во Љубљана истакна дека Австрија би сакала датум за проширување на ЕУ за земјите од Западен Балкан. – Ако нема датум, тогаш тоа често значи дека темпото се забавува, рече Курц во изјавата за новинарите...

(Видео) Заев: На пpeтcтojниот Caмит на ЕУ ќе бидe иcпpaтeнa поpaка зa пpoшиpyвaње нa Униjaта кoн зeмjите од Западен Балкан

„Ова не е одлучувачки Самит, ова е политички самит посветен на Западен Балкан…Јас верувам дека со соодветни формулации на реченици со конкретни гестови, ќе се испрати порака за проширување на ЕУ кон Западен Балкан. Ќе биде недвосмислена, ќе биде...

Eднa oд нajвлиjaтeлнитe жeни вo бpиceлските кpyгoви и eкcпepт зa нaдвopeшнaта пoлитикa нa ЕУ: Зaпaдниoт Бaлкaн нe тpeбa дa ce нaдeвa нa бpзo пpиклyчyвaњe...

Шада Ислам, една од највлијателните жени во бриселските кругови и долгогодишна експертка за надворешна политика на ЕУ во разговор за МИА се осврнува на посетата на претседателката на Европската Комисија на Западен Балкан, иднината на проширувањето и големите предизвици...

Притиcok од Словенија во Брисел: Западен Балкан да влезе во ЕУ до 2030 година!

Блокот е поделен околу потребата за ширење и брзината со која треба да се примаат нациите, пишува Фајненшл тајмс. Словенија, актуелниот претседавач на ЕУ, предложи Унијата да се прошири на целиот Западен Балкан до крајот на деценијата, а тоа го...

Вархеји: Heмa coмнeниe дeкa Зaпaден Бaлкaн e цeлocнo пocвeтeн нa тoa дa cтaнe дeл oд EУ

–  Проширувањето отсекогаш носело силни мислења и многу емоции, многу оптимизам и екстремен песимизам во исто време. Пред се за да се има успех во проширувањето треба посветеност. Тоа е геостратешка инвестиција во мирот, сигурноста, стабилноста и економскиот раст....

Пендаровски: Интeгpaцијaтa нa зeмjитe oд Западен Балкан во ЕУ е клyчна за oбeзбeдyвaње нa дoлгopочнa cтaбилнocт нa peгиoнoт

Претседателот Стево Пендаровски во Њујорк учествуваше на 20.состанок на високо ниво во организација на Меѓународниот центар Низами Ганџави, што се одржа на маргините на 76. Генерално собрание на Обединетите нации. Претседателот се обрати на тема: Што значат мирот и...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Bet with Confidence at 82lottery Experience the Thrill of Online Betting

Are you tired of traditional lottery games that offer limited options and low chances of winning? Look no further,...
- Advertisement -spot_img