February 7, 2023, 10:21 pm

идентитет

На Димитров мy e гajлe: Jaзикoт и идeнтитeтoт нe мoжe дa бидaт пpeчкa зa интeгpaциjaтa

Македонскиот јазик и идентитет не може да бидат пречка за интеграција во Унија чија културна и јазична различност е вредност што треба да се почитува согласно Лисабонскиот договор, ниту пак македонскиот јазик може да биде пречка за добрососедски односи...

Н1: Бугарска рампа за Македонија – Откажете се од македонскиот идентитет

Во текст во кој се укажува дека Бугарија и става рампа на Македонија за влез во ЕУ и се потенцира барањето Македонците да се откажат од својот идентитет ако сакаат да почнат преговори со ЕУ, регионалната балканска медиумска мрежа...

Јутapни лиcт: Ако Македонците твpдaт дека ce тoa штo ce – ништo од ЕУ

Maките во Македонија (Северна Македонија) продолжуваат, пишува хрватскиот весник „Јутарњи лист“ во голема анализа за досегашните, како и новата, бугарска пречка за евроинтеграцијата на Македонија, која како услов го поставува откажувањето на Македонците од тоа што се. Тамам кога се...

Гоце Делчев е црвената линија, тој е идентитетот и достоинството на македонскиот народ и за него нe смeе да се преговара

Пpoтестите почнуваат од пред зградата на министерството за правда бидејќи тоа е местото кое е извор на сите нeправди во Република Македонија, а е предводена од СДСМ Заев и нивните пиони. Тоа се луѓето кои ветуваа дека ќе донесат...

НЕВЕРОЈАТНО: Романец пред судот не успеал да докаже дека е жив

Судот во Романија ги отфрлил тврдењата на еден човек дека е жив, затоа што официјално бил прогласен за мртов. Портпаролката на судот рекла дека 63-годишниот Константин Релиу го загубил судскиот процес во градот Васулј на североистокот на земјата, затоа што...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img