February 29, 2024, 11:40 pm

Индонезија

(Видео) Како во филм – луѓето во Индонезија бегаат кон планините каде чекаат дали ќе има цунами по страшниот земјотрес

Силен земјотрес со јачина од 7,4 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди источна Индонезија. Засега нема информации за штети или жртви, а издадено е предупредување за цунами, пренесува „Ројтерс“. Епицентарот на земјотресот бил на 112 километри северозападно од Ларантука, во...

(Видео) Страшна вулканска ерупција во Индонезија

На островот Јава во Индонезија, активен вулкан еруптираше по втор пат за неколку месеци. Локалните жители бегаат од огромен облак од пепел од вулканот Семеру. Се уште нема извештаи за жртви, евакуацијата е во тек. Надзорниот орган издаде предупредување до...

Дали Индонезија конечно ќе ја укине бизарната проверка на невиност на жените во вооружените сили?

Началникот на Генералштабот на копнените сили, генерал Андика Перкас, на 18 јули рече дека тестовите за жените кои сакаат да се приклучат на вооружените сили треба да бидат исти како и за нивните машки колеги. Неговата изјава веднаш беше...

Cилен зeмјотрес од 6,2 степени ја пoгoди Индонeзија

Земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала денеска ја потресе Индонезија, соопшти Евро-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ). Епицентарот на потресот бил на длабочина од 102 километри, и е на 202 километри југозападно од Манадо и 99 километри југоисточно од...

(Видео) Тpaeкт co peчиcи 200 пaтници ce зaпaли вo иcтoчнa Индoнeзиja – лyѓe cкoкaa вo мopeтo

Засега нема извештаи за повредени патници. Траект со скоро 200 патници се запали денеска во источна Индонезија, но засега нема извештаи дека има повредени во пожарот, соопштија официјалните лица. Патниците и членовите на екипажот успеале да скокнат во морето, пренесе агенцијата...

Индонезија ја прекина имунизацијата со вакцина Астра Зенека

Индонезија ја прекина имунизацијата со вакцина Астра Зенек со цел да направи истрага смртта на 22-годишно момче, кое почина еден ден откако ја прими дозата, објави Министерството за здравство на таа земја. Одлуката се однесува на пратката под етикетата CTMAV547...

Седуммина зaгиналe при обид да направат селфи на брод

Седум Индонезијци се удавија бидејќи преоптоварен брод се превртел на езеро на островот Јава кога 20 туристи преминале на едната страна од бродот за да направат групна фотографија, пренесува AFP. Началникот на полицијата во Јава, Ахмад Лутфи изјави дека бродот...

Ckaндaл ja трece Индoнeзиja: Koмпaниja пepeлa и пoвтopнo ги пaкyвaлa иcкopиcтeнитe тecтoви зa кopoнaвиpyc

Петмина вработени во главната индонезиска фармацевтска компанија „Кимиа Фарма“ се уапсени поради наводно перење и препакување на брзите антигенски комплети за бриз на нос. Индонезиската полиција се сомнева дека околу 10 илјади патници на аеродромите се тестирани на коронавирус со...

Cилeн зeмjoтpec ja пoгoди Индoнeзиja

Земјотрес со јачина од 6 степени според Рихтеровата скала го потресе регионот Нијас, во западна Индонезија, соопшти денеска Евро-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ). ЕМСЦ наведува дека земјотресот е регистриран на длабочина од 10 километри, откако претходно беше пријавена длабочина од два...

(Фото+Видео) 42 иcчeзнaти и нajмaлкy 70 лицa ги зaгy6иja живoтитe вo пoплaви вo Индонезија..

Најмалку 70 загинати во свлечиште и поплави на истокот од Индонезија е новиот црн биланc кој утринава го соопштија локалните власти. -Најмалку 42 лица се водат за исчезнати, изјави портпаролот на индонезиската агенција за вонредни ситуации. Обилните врнежи се причина за...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img