October 2, 2023, 6:54 pm

инфекција

Гутереш во изолација по изложувањето на Ковид-19

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш бил изложен на коронавирус од официјален претставник на ОН кој бил заразен и ќе биде изолиран во текот на следните неколку дена, соопштија дипломатски извори. Гутереш (72) ги откажа своите претстојни ангажмани, рекоа извори...

Во Израел откриен првиот случај на новиот опасен вид на коронавирусот

Во Израел е откриен првиот случај на зараза со новиот вид на коронавирус Б.1.1.529, кај граѓанин кој се враќал од Малави, соопшти денеска прес-службата на израелското Министерство за здравство. Видот на коронавирус, откриен во неколку земји во јужна Африка, е...

177 дeцa oд ООУ „Бpaтcтво Единcтвo“ од Охрид завршиja вo изoлaција…

Во изолација се 177 деца од ООУ Братство Единство од Охрид поради контакт со позитивни професори. Директорот на училиштето вели дека во училиштето во целост се спроведуваат протоколите препорачани од комисијата за заразни болести, но поради мал ризик се одлучиле...

Филипче: Виpycoт ce шиpи пoмeѓy нeвakциниpaнитe

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес конференција говореше за состојбата со корона вирусот во Македонија. Како што истакна тој, од наредниот месец ќе биде потребна потврда за целосно вакцинирани граѓани, нешто што важеше само за граѓани кои примиле...

Пaниka вo Штип: Чeтвopицa yчeници пoзитивни нa Koвид-19, дpyги 20 зaвpшja вo изoлaциja

Четворица ученици од штипските основни и средни училишта се позитивни на коронавирусот, потврди за МИА Марија Димитрова, директорка на Центарот за јавно здравје-Штип. Станува збор за двајца ученици од Општинското основно училиште „Ванчо Прќе“ и по еден од средното...

Гo пpeкpшил кapaнтинoт…: Пeт гoдини зaтвop зa чoвeк штo зapaзил 8 лyѓе co Koвид-19

Ле Ван Три (28) беше осуден за „ширење опасна заразна болест“ на еднодневен суд пред Народниот суд во јужната провинција Ка Мау, прекршил 21-дневен карантин. Судот во Виетнам осуди маж, кој го пренел коронавирусот на други, на пет години затвор,...

Пaниka вo Вeлec…: Дeвeт yчeници и двajцa диpeктopи пoзитивни нa Koвид-19 – двa клaca зaвpшиja вo изoлaциja

Девет ученици во училиштата во Општина Велес се позитивни на ковид-19, тројца од основното образование и шест од средното. Позитивни се и двајца директори, еден од основно и еден од средно, еден наставник, еден педагог и еден психолог од...

Пaниka вo Kaвaдapци: Двe дeцa ce пoзитивни нa Koвид-19 – coyчeницитe oдaт вo изoлaциja

Еден ученик од основно училиште во Кавадарци е позитивен на ковид-19, а дваесетина ученици од друго училиште се ставени во изолација поради тоа што присуствувале на забава со заразеното дете, објави ТВ КТВ, повикувајќи се на информации од Центарот за...

Пoтвpдeн пpвиoт cлyчaj нa Koвид-19 кaj eлeн

Американската администрација објави дека е потврден првиот случај на корона вирус кај елени, со што се прошири списокот на животни за кои се знае дека се позитивни за тој вирус. Американското министерство за земјоделство објави вирусна инфекција кај елени со...

Kaкo изглeдa инфeкциjaтa co кopoнa зa oниe кoи ги пpимилe двeтe дoзи?

Додека бројот на инфекции со коронавирус во Велика Британија повторно расте, некои од целосно вакцинираните луѓе ја добија таканаречената „пробивна инфекција“, односно, тие се заразија со „Ковид-19“ и покрај тоа што ги добија двете дози. Клер Џенкинс (44) од Кембриџшир,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img