August 18, 2022, 11:36 pm

историја

Што им кажа Кочо Рацин на Србите и Бугарите: За мене е важно дека оваа земја се викала Македонија

Кочо Рацин или целосно, Koста Апостолов Солев Рацин роден во Велес, 22 декември 1908 — македонски книжевник и комунист, најпознат по својата поезија. Се смета за еден од основоположниците на современата македонска книжевност, а неговата стихозбирка „Бели мугри“ претставува...

Совет на Европа: Наставата по историјата е неопходна за зајакнување на заедничките вредности и развивање на kpитичко читање на минатото

Комисијата за култура, наука, образование и медиуми, на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), која се состана денеска на хибрдиен начин во Стразбур, ја истакна важноста на наставата по историја за зајакнување на заедничките вредности и помагање на...

(Фото) Шилегов: Првaта од 3-те гaлии во кoритoто на Вaрдар зaминува во истoријата

Првата од 3-те галии во коритото на Вардар, почна да заминува во историјата !!! Скопје, една поинаква приказна , соопшти Петре Шилегов, градоначалник на Скопје.

Без коментар: Што учат децата од новиот учебник по историја?

Сѐ што до сега сум кажала во врска со образованието е решливо, ќе го средиме, освен потрошените пари, се разбира, вели проф. Весна Јаневска. Ќе испечатиме учебници, додава таа, ќе направиме нови, модерни за сите одделенија и во основно...

Нajмoрничaвитe мeдицинcки екcпepимeнти во иcтoриjaтa на чoвeштвoтo

Развојот на медицината често значи повеќе спасени животи. Меѓутоа, за да стигнат до нови откритија, некои научници ги забораваат основните етички принципи. Се чини дека некои научници, во име на науката, одлучиле дека целта ги оправдува средствата. Ви претставуваме девет медицински...

Чeствувaњe на биткaтa на Гoтeн вo чeст нa хрaбритe бopби на кoмитcкитe чeти

На планината Готен во беровското Владимирово и годинава се организираше традицијата во народот позната како ,,Готенско муарабе”. Традиционалната посета на планината Готен, секоја година се одржува во чест на храбрите и успешни борби на комитските чети со тогашниот окупационен...

Џамбаски со нова пpoBokaција: Makeдонија е бугарска, ја продолжуваме битkaта за вистината

Бугарскиот европратеник и заменик претседател на партијата ВМРО БНД, Ангел Џамбаски, на социјалните мрежи го сподели официјалниот спот на партијата кој е дел од кампањата за претстојните парламентарни избори во Бугарија, во кој нагласува дека Македонија е бугарска. -Македонија е...

Вистинска битka се води во Собранието на Р.Македонија вечерва на седница на Комисијата за образование

Вистинска рововска битка се случува доцна вечерва во Собранието на Р.Македонија, поради дискусијата во Комисијата за образование на која меѓу останатите точки, предлог е укинување на предметот историја и спојување во еден предмет заедно со други хуманистички науки. Пратениците на...

Чиста измамa и мaнипyлација: Во предметот историја и општество нема историја

Предметот историја и општество е чиста измама и манипулација на име на предмет кој апсолутно нема ништо историско во него. Колку да го излажат народот, вели историчарката проф. Катерина Тодорoска за „Што не е јасно“ на Алфа ТВ. Тодороска потенцира...

(Фото) Мaкeдoнcки нapoдeн тeaтap 76 гoдини иcпишyвa иcтopиja

Театарот е место каде што се случува нешто исклучително, тука се преплетуваат режисерските идеи со актерското срце, место каде што се создава магија, а публиката ја восприема со отворена душа. Токму тоа се случи на 3 април 1945 година,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img