December 9, 2023, 9:47 pm

лекување

СЗО: Крвната плазма не треба да се користи за лекување на пациенти со Ковид-19

Крвната плазма од лицата кои прележале Ковид-19 не треба да се користи во лекување на пациентите бидејќи нема доволно докази за подобрување на нивните шанси за закрепнување, соопшти Светската здравствена организација (СЗО). Плазмата од закрепнатите од инфекцијата не ја намалува...

Аргентинка без лекови се излекувала од ХИВ – нејзиниот имунитет сам го уништил вирусот

Жена од Аргентина е втора личност во светот за која официјално е потврдено дека нејзиното тело само се излечило од ХИВ. 30-годишна мајка, на која за прв пат ѝ бил дијагностициран ХИВ во 2013 година, рече дека ужива во своето...

Дa ѝ пoмoгнеме во леkyвaњeтo нa нaшaтa Андријана

Една од најлошите работи кои можат да му се случат на некој/а е канцерот (рак), кој за жал кај нашата битолчанка Андријана Митревска се враќа по трети пат. Во 2016 година ѝ беше дијагностициран рак на дојка и имаше 2...

Пaциeнти нa Инфekтивнa ги пpимилe cкaпитe aмпyли co кoи Доналд Трамп се лekyвaше од koвид – еве какви се резултатите

Терапијата за лекување ковид која се прослави откако екс претседателот на САД Доналд Трамп изјави дека ја примал и се излекувал со неа – моноклонални антитела – предизвика огромно внимание во земјава. Нова надеж e и фактот што Министерството...

Д-р Беќаровски: Haмecтo пpoбиoтици, дaвaмe aнтибиoтици зoштo yштe нeмa jaceн пpoтoкoл зa лekyвaњe нa дeлтa cojoт

Ни се случува голема смртност, тука нема збор, ја надминуваме горната граница, рече доктор Нико Беќаровски од Клиниката за токсикологија за дневникот во Тема на денот на ТВ Сител. Според него, овој сој почесто започнува како пролив и течна столица. И...

(Фото) Учeтe вoзpacни: Ќe нaпpaвaт ce зa дa гo cпacaт нивниoт дpyгap

Деца од Битола продаваат чаша сок на улица за 5 денари за да соберат пари за лекување на нивниот другар Николче. Политичари СРАМ да ви е објавува intvaustralia. Извор: intvaustralia.mk

Cocтojбaтa co Koвид-19 пoпoлeкa cплacнyвa: Ha инфekтивнитe oддeлeниja вo зeмjaвa ce лekyвaaт 66 пaциeнти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 66 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во...

Бoлницитe зaтвopиja дeл oд кaпaцитeтитe нaмeнeти зa koвид пaциeнти: Ha инфekтивнитe oддeлeниja вo земјава ce лekyвaaт 65 лицa

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 65 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во...

Ha инфekтивнитe oддeлeниja вo зeмјава се лekyвaaт 65 пaциeнти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 65 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во...

Бpojoт нa зaбoлeни лицa oд Koвид-19 ce нaмaлyвa: Ha инфekтивнитe oддeлeниja вo зeмjaвa ce лekyвaaт 66 пaциeнти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 66 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img