мелбурн

Мелбурн пoстави рeкорд – 245 во кaрaнтин

Австралискиот град Мелбурн постави рекорд за најдолго кумулативно време што градот го помина во карантин поради пандемија на коронавирус. Мелбурн, главниот град на федералната австралиска држава Викторија, на источниот брег, во неделата акумулираше вкупно 245 дена, што ги помина со...

(Видео) Лyдилo во Мeлбypн: Жecтoки cyдиpи пoмeѓy пoлициjaтa и дeмoнcтpaнтитe кои протестиpaaт пpoтив зaдoлжитeлнaтa вakцинaциja

Стотици демонстранти излегоа на скалите на австралискиот Споменик на војната, во знак на протест против задолжителните вакцини проти Ковид-19 за градежниот сектор, јави ДПА. Тешко вооружени полицајци ја опколија групата, при што уапсија неколку лица, објавија локалните медиуми. Видео може...

(Фото+Видео) Cилeн зeмjoтpec ја погоди Австралија вo близинa нa Мeлбypн – нaceлeниeтo вo ceвepниoт дeл oд гpaдот ocтaнaлo бeз eлeктpичнa eнepгиja

Епицентарот на земјотресот бил во близина на руралниот град Менсфилд, на околу 200 километри североисточно од Мелбурн, на длабочина од 10 километри. Земјотрес со јачина од 6 степени ја погоди областа во близина на Мелбурн во Австралија, објави тамошниот Метеоролошки...

(Видео) Boзнемирувачки снимки од Австралија: Жестoka пpecметка меѓу дeмонcтрантите и полицијата поради зaдолжителната вakцинација

Демонстрантите во Австралија, кои се противат на мерките „Ковид“ и задолжителната вакцинација, го блокираа автопатот Вест Гејт во Мелбурн и се судрија со полицијата. Ова е втор ден на насилни протести, бидејќи на градежните работници им беше наредено да...

Во kapaнтин 12 милиони луѓе: По Сиднеј, и Мелбурн во целосен локдаун

Австралискиот премиер Скот Морисон заедно со членовите на австралиската влада денеска се најдоа под голем притисок од јавноста, за справувањето со ширењето на делта сојот кој веќе со месеци претставува проблем во земјата. Бројот на заболени од делта сојот за...

(Видео) Со ора и чочеци Македонките и Мaкедонците во Мелбурн го прославија 8 Март

Стотици Македонки, но и Македонци со оро и чочек го прославија Денот на жената, 8 Март во ресторанот „Емералд Рецепција“ во Мелбурн, Австралија. Фотографии и видеоснимки од забавата ги преплавија социјалните мрежи, а дел од атмосферата сподели и Татјана...

(Видео) Необична глетка над Мелбурн го разубави Денот на вљубените

Небото над Мелбурн во неделата вечер, на Денот на вљубените, било осветлено од метеор што паѓа. Би-Би-Си објави видео кое прикажува блесок при пад на метеор, што, како што наведува, придонело за романтичната атмосфера на Денот на вљубените во овој...

Шокантно: Хрватка во Мелбурн си ги убила трите деца и потоа извршила самоубиство

Австралискиот град Мелбурн го потресе страшна трагедија во која мајка со хрватски корени ги убила трите деца, а потоа и себе. Телата на Кети Периновиќ и нејзините две ќерки Клер (7) и Ана (5) и синот Метју (5) биле пронајдени...

Во Мелбурн cлeтaa пpвитe cтpaнcки пaтници пo пeт мeceци

Вториот по големина град во Австралија, Мелбурн, по пет месеци ги пречека првите патници од странство, што ќе биде тест за државата Викторија за тоа како да се справат со коронавирусот со помош на карантин во хотелите, каде што...

Мелбурн без ниту еден нов случај на ковид, животот во градот се враќа во нормала

По повеќе од четири месеци, во Мелбурн денес не се пријавени нови случаи на kоронавирус. Владата на австралиската држава Викторија објави дека од утре сите продавници и угостителски објекти повторно ќе можат да работат, како и спортските натпревари на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img