August 18, 2022, 9:39 am

население

Стотици луѓе чекаат во редови за пасош, во желба да го напуштат Авганистан

Стотици луѓе денеска стојат во редови пред канцелариите за пасоши во авганистанската престолнина Кабул, еден ден откако талибанската влада соопшти дека повторно ќе почне да издава патни исправи. Како што пренесува „Гардијан“, многумина почнале да чекаат претходната ноќ, очајни да...

Вкупно се аплицирани 1.736.243 дози вакцини, а ревакцинирани 48% од полнолетните граѓани во државата

Заклучно со 14 декември, вкупно се вакцинирани 838.987 граѓани, ревакцинирани се 810.990, а трета доза примиле 86.266 граѓани. Вкупно аплицирани се 1.736.243 дози вакцини. Опфатот со вакцинација со две дози на полнолетната популација е 48%, а 57% од граѓаните над...

39% од целата популација во нашата земја е вакцинирана

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 4.434 дози вакцини, од кои 1.268 се аплицирани како прва доза, 1.021 се ревакцинирани, а 2.145 граѓани примиле трета доза вакцина. Заклучно со 26 ноември вкупно се вакцинирани 828.770 граѓани, ревакцинирани...

Вкупно се аплицирани 1.675.793 дози вакцини, а ревакцинирани 47% од полнолетните граѓани во Македонија

Во петокот и саботата аплицирани се вкупно 5.611 дози вакцини, од кои 2.387 се аплицирани како прва доза, 1.163 се ревакцинирани, а 2.061 граѓани примиле трета доза вакцина. Заклучно со 21 ноември вкупно се вакцинирани 822.751 граѓани, ревакцинирани се...

Вкупно се аплицирани 1.662.152 дози вакцини, а ревакцинирани 48% од полнолетните граѓани во државата

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 4.207 дози вакцини, од кои 1.515 се аплицирани како прва доза, 930 се ревакцинирани, а 1.732 граѓани примиле трета доза вакцина. Заклучно со 16 ноември вкупно се вакцинирани 817.079 граѓани, ревакцинирани...

Минатата недела 8,1 отсто помалку новозаразени – Ковид-19 најмногу се ширел кај повозрасните

Намалување од 8,1 отсто на бројот на новозаразени од ковид-19 минатата седмица во споредба со претходната, бележи Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) во неделниот извештај за состојбата со коронавирусот во земјава. Од 8 до 14 ноември од ковид-19 заболеле 3.218...

Во државава вакцинирани против Ковид-19 се само 38 отсто од граѓаните

Триесет и осум отсто од популацијата во државава е целосно вакцинирана, а 54.170 примиле трета доза. Според вчера објавените податоци од Институтот за јавно здравје, при направени 1.483 тестирања регистрирани се нови 172 случаи со ковид-19, девет починати и...

Во тeкoт нa вчepaшниот ден се вakциниpaлe вкyпнo 3.838 граѓани – еве кoлкaв е пpoцeнтот на вakциниpaни лицa во Македонија

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 3.838 дози вакцини, од кои 758 се аплицирани како прва доза, 787 се ревакцинирани, а 2.293 граѓани примиле трета доза вакцина. Заклучно со 3 ноември вкупно се вакцинирани 807.528 граѓани, ревакцинирани...

Aктивни 7.131 cлyчaи нa Koвид-19 во Македонија – сo двe дoзи вakциниpaни 46 oтcто од граѓаните над 18 гoдини

Во изминатото деноноќие регистрирани се 568 нови случаи на КОВИД-19, со што бројката на активни случаи во земјава достигна 7.131. Истовремено, опфатот со вакцинација со една доза вакцина, на полнолетната популација е 57 отсто, а со две дози опфатени...

Вкyпнo ce aплициpaни 1.620.860 дoзи вakцини, а peвaкцинирани 46% од полнoлeтните граѓани во државата

Во изминатите два дена аплицирани се вкупно 9.009 дози вакцини, од кои 1.873 се аплицирани како прва доза, 1.580 се ревакцинирани, а 5.536 граѓани примиле трета доза вакцина. Заклучно со 02 ноември вкупно се вакцинирани 806.781 граѓани, ревакцинирани се 777.655,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img