научници

Научниците до први резултати: Познато дали омикрон е поопасен од делта сојот

Главниот советник на американскиот претседател за пандемијата, инфекторлогот д-р Ентони Фаучи, изјави денеска дека иако има брзо ширење на омикрон сојот на коронавирусот, првите индикации покажуваат дека тој е помалку опасен од делта сојот. Фаучи за Си-Ен-Ен изјави дека на...

Зошто е можно да немате Ковид-19, а сте биле опкружени со заразени луѓе?

Научниците веруваат дека го нашле одговорот на енигмата - зошто некои луѓе се негативни на коронавирусот иако се опкружени со заразени луѓе. Имено, има луѓе кои се инфицираат со вирусот, но Т-клетките на имунолошкиот систем го дезинтегрираат во најраната фаза...

Научниците загрижени: До пролет ќе има варијанта на коронавирусот целосно отпорна на вакцина

Научниците се загрижени дека до пролет идната година може да имаме нова варијанта на коронавирусот, која ќе биде отпорна на вакцината. Колку побрзо примиме бустер доза вакцина, толку подобра ќе ни биде состојбата во следните неколку месеци. За жал, секое...

Шест македонски научници рангирани во топ највлијателни светски научници на листата на „Стенфорд“

Шест македонски научници се рангирани во топ два проценти највлијателни светски научници на листата на „Стенфорд“ за 2021 година. На кумулативната листа за најдобри топ два проценти научници на сите времиња (од сите области) се рангирани Љупчо Коцарев (МАНУ),...

Heвepojaтнo oткpитиe oд британските нayчници: Kaфeтo cпpeчyвa paзвoj нa paк

Луѓето кои конзумирале кафе умерено имале 20 проценти помал ризик од развој на замастен црн дроб и 49 проценти помал ризик од смрт од некои хронични заболувања на црниот дроб во споредба со луѓето кои не пиеле кафе. Умерената консумација...

Hayчницитe пpeдyпpeдyвaaт: Фocилнитe гopивa мopa дa ocтaнaт вo зeмјaта

Би-Би-Си – Лондон Речиси 60 отсто од резервите на нафта и гас и 90 отсто од јагленот мора да останат во земјата за да го одржат глобалното затоплување под 1,5 целзиусов степен, велат научниците. Прогнозата се базира на внимателна анализа на...

Научниците тврдат дека откриле начин за стопирање на стареењето на клетките

Научници од Технолошкиот институт „Текнион“ во Израел тврдат дека откриле начин како да го вратат наназад процесот на природно стареење на клетките на имунолошкиот систем. Со тоа постарите лица би можеле да бидат поотпорни на зарази како ковид-19. Истражувачите откриле...

Пpв чeкop вo бopбaтa пpoтив Koвид-19? – Пpoнajдeн лek зa кopoнaвиpycoт вo oтpoвoт нa eднa oд нajoпacнитe змии

Бразилските научници открија дека молекула од отровот на змијата јараракусу, ендемична јужноамериканска отровница, ја намалува репродукцијата на коронавирусот во мајмунските клетки, што е потенцијален прв чекор кон лек во борбата против коронавирусот. Студија објавена во научното списание Молекули откри дека...

СЗO не се откaжува: И пoкрaј сите блoкaди – рeшитeлни да го прoнajдат пoтeклoто на кoрoнaвирусoт

Кина блокира, американските тајни служби тапкаат во мрак. Научниците предупредуваат: „Времето работи против нас!” Група меѓународни научници бара поголем ангажман во потрагата по изворот на корона пандемијата. На почетокот на годината, група од 17 независни експерти во Кина го истражуваше...

Англиски нayчници: Пopaди дeлтa-cojoт, имyнитeтoт нa cтaдoтo e нeвoзмoжeн

Од британското Министерство за здравство во вторникот потврдија дека повеќе од три четвртини од возрасните во таа земја ги примиле двете дози на вакцината и пресметале дека вакцинацијата спречила 60 000 смртни случаи и 66 900 хоспитализации. Сепак, експертите...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img