Норвешка

Оваа земја забрани служење алкохол во баровите и рестораните поради сојот „Омикрон“

Норвешка ја забрани продажбата на алкохол во баровите и рестораните во обид да го спречи ширењето на Омикрон сојот на коронавирусот, што предизвика драстично зголемување на бројот на заразени во земјата. Новите правила ќе ја забранат од утре продажбата на...

И Нopвeшкa ги ykинyвa koвид-мepкитe: Пpeмиepкaтa им ce зaблaгoдapи нa гpaѓaнитe

Норвешка утре повторно се отвора, со што ќе се стави крај на рестриктивните мерки против ковид-19, кои ја ограничија социјалната интеракција и им ја отежнаа работата на компаниите, пренесува Ројтерс. – Поминаа 561 ден откако ги воведовме најстрогите рестриктивни мерки...

(Видео) Aвтo-пилoтoт мy гo cпacил живoтoт: Зacпaл вo aлkoхoлизиpaнa cocтojбa зaд вoлaнoт..

Немила сцена е снимена со камера од мобилен телефон во Норвешка. Се работи за 24-годижен возач кој бил во алкохолизирана состојба, и возел модел на автомобил „Тесла“. Во текот на возењето заспал или загубил свест, што го препознал системот на...

Поради Делта сојот Норвешка го одложи олеснувањето на мерките

Норвешка денеска најави ублажување на некои ограничувања за ковид-19, но ја одложи последната фаза на повторно отворање на економијата најрано до крајот на овој месец заради загриженост за ширењето на делта – варијантата. Мерките што ќе останат се: ограничување на...

Boдeчки нopвeшки здpaвcтвeн eкcпepт: Нopвeшкa pacчиcти co пaндeмиjaтa

Ковид-пандемијата дојде до нејзиниот крај во Норвешка, тврди еден од водечките норвешки здравствени експерти Пребен Авитсленд. Директорот на одделот за инфективна контрола на норвешкиот Институт за јавно здравје, вчера на Твитер објави графикон на кој е прикажан најнискиот број...

Норвешките власти го повикаа американскиот дипломат поради афepaта со шпиониpaње

Шефот на американската амбасада во Осло, Ричард Рајли, беше повикан во норвешкото Министерство за одбрана во врска со случајот со прислушувањето на европските политичари од страна на американските разузнавачки служби, преку Данска. Норвешкиот премиер Ерна Солберг го повика Рајли да...

И Норвешка ја повлече од употреба вакцината на Астра Зенека

Норвешка официјално ја повлече од употреба вакцината на Астра Зенека против Ковид-19, објави ДПА. Премиерката на државата Ерна Солберг изјави дека одлуката е донесена врз основа на препораките на експертска комисија и на Норвешкиот институт за јавно здравје (FHI), кои...

Норвешка ce yштe „ce плaши“ дa ja кopиcти AcтpaЗeнeкa

Норвешка денес донесе одлука да ја одложи повторната употреба на вакцината против коронавирус на Астразенека за уште три недели, до 15 април. Властите престанаа да ја користат вакцината на 11 март, бидејќи пет вакцинирани лица имаа проблеми со згрутчување на...

Норвешки лekap: Пoгoлeмa е вepojaтнocтa дeкa згpyтчyвaњeтo e пoвpзaнo co „Acтpa3eнeкa“ oткoлкy дeкa нe e

Пал Андре Холм, професор и лекар на Универзитетот во Осло, специјализиран за нарушувања во крварењето, смета дека поверојатно е дека постои поврзаност помеѓу вакцината на „Астразенека“ и случаите на згрутчување на крвта, отколку дека не постои. „Јас претпазливо ќе кажам...

Штo ce cлyчyвa co вakцинaтa нa АстраЗенека? – Тpoјцa здpaвcтвeни paбoтници во Норвешка дoбилe згpyтчyвaњe нa kpвтa пo вakцинaциjaтa

Тројца здравствени работници во Норвешка, кои неодамна ја примиле вакцината на АстраЗенека, се лекуваат во болница поради згрутчување на крвта, соопштија норвешките здравствени власти. Норвешка во четвртокот ја запре примената на вакцините на АстраЗенека, по сличниот потег на Данска. Исланд...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img