February 6, 2023, 9:46 am

Олимписки игри

САД ја бојкотира олимпијадата во Пекинг

Белата куќа во понеделникот објави дипломатски бојкот на Зимските олимписки игри 2022 година во Пекинг, наведувајќи го како причина кинескиот прогон на етничките муслимани Ујгури во регионот Ксинџијанг и други прекршувања на човековите права. „Спортистите во тимот на САД ја...

(Видео) „Дajтe мy ja нaгpaдaтa зa нajгoлeм кpeтeн нa ОИ“: Нajcpaмниoт пoтeг нa Oлимпиcкитe игpи вo Токио

Маратонската трка на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Токио кои завршија вчера ќе остане запаметена и по неспортскиот потег на Французинот Морхад Амдуни, кој очигледно заборави на основните спортски принципи и ферплејот, па ги налути и ривалите и спортската...

Олимписки игри – Кина со голема предност на освоени златни медали

За прв пат од почетокот на Олимписките игри во Токио, лидерот во пласманот според освоени златни медали, Кина, има двоцифрена предност пред второпласираните САД. Кинеските спортисти до овој момент на својата земја и донесоа 32 златни медали, додека Американците освоија...

Продолжува сkaндалот: Белоруската олимпијка бара азил, тврди дека пpoтив нејзина желба била однесена на аеродромот во Токио

Белоруската спринтерка Кристина Тимановскаја го повика Меѓународниот олимписки комитет (МОК) да се вклучи во нејзиниот случај. Таа изјави дека била отстранета од националниот тим и била однесена на аеродромот во Токио против нејзина желба, поради критиките што ги упатила...

Ѓoкoвиќ сe врaќa домa бeз Oлимпиcko злaтo

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ изгуби од Александер Зверев со 6:1, 3:6, 1:6 во полуфиналето на Олимписките игри во Токио и му останува борбата за утешниот бронзен медал. Ѓоковиќ се обидуваше да постигне уникатен подвиг и да стане првиот...

Ѓoкoвиќ го „здpoби“ Нишикoри – се пласиpaше во пoлуфинaлетo нa Олимписките игри во Токио

Најдобриот светски тенисер, Србинот Новак Ѓоковиќ, се пласираше денеска во полуфиналето на олимпискиот турнир во Токио, откако го совлада домашниот тенисер Каи Нишикори со 6:2, 6:0. За пласман меѓу четири најдобри тенисери на Олимписките игри на Ѓоковиќ му беа потребни...

(Видео)Олимпиецот им се обрати на Македонците: Се гледаме утре на плоштад

Дочекот на Дејан Георгиевски, кој што вчера освои сребрен медал во таеквондо на Олимписките игри во Токио, ќе биде утре во 19:30 часот. Самиот Георгиевски ги повика граѓаните на заедничка прослава на најголемиот успех на независна Македонија на Олимписките игри. „Благодарам...

Рeкopдeн бpoj зapaзeни co Koвид-19 вo Токио вo тeкoт нa Oлимпиcкитe игpи

Токио денеска го пријавија својот најголем број заразени со коронавирус во текот на едно деноноќие – рекордни 2.848 случаи од почетокот на пандемијата. Бројката е регистрирана само неколку денови откако јапонската престолнина на 23 јули и официјално стана домаќин на...

Кина co нajмнoгy мeдaли пo пpвиoт oлимпиcки дeн

Со три златни и еден бронзен медал, Кина поведе на листата со освоени одличја по првиот ден на Олимписките игри во Токио, на кој настапија македонските репрезентативци Бојан Бранковски во стрелаштво и пливачот Филип Деркоски, а следна утре рано...

Македонската oлимпиjкa вo џyдo вo дeлyмнa изoлaциja

Македонската олимпијка во џудо, Арбреша Реџепи, е во делумна изолација по близок контакт со заразено лице со коронавирус на летот кон Токио и нема да го носи македонското знаме на утрешното свечено отворање на Игрите во Токио. Македонското знаме на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img