пари

Дали државата сеуште ќе ги штити криминалците: „Масовен криминал од речиси 60 милиони евра“

До редакцијата на Инфомакс пристигна соопштение од оштетените штедачи на Еуростандард банка, кое го пренесуваме интегрално: - „Еуростандард банка не пропадна само поради математичка операција за одредување на стапката на адекватност на капиталот. Не. Таа пропадна поради масовен криминал од...

Yбиeни 24 лица во кавга за пари

Најмалку 24 лица се убиени во племенски судири во Судан, соопштуваат денеска од локална хуманитарна организација. Судирите избувнаа во провинцијата Западен Дарфур, по кавга за пари меѓу припадници на арапските и неарапските племиња во бегалски камп. Најмалку 35 лица се повредени...

Колку пари ќе добијат работниците? – последен рок за исплата на К-15 е 31 декември

Вработените во приватниот сектор, до крајот на годинава треба да добијат регрес за годишен одмор попознат како К-15. Регресот за годишен одмор годинава е во минимален износ од 11.457 денари. Пресметката за износот на К-15 е утврдена на 40 отсто од...

(Видео) Како на филм: Од блиндирано комбе испаднаа пари, луѓе се тепаат да ги соберат

На автопат недалеку од Сан Диего настана вистинско лудило, кога од блиндиран камион испаднаа вреќи со пари. Другите возачи ги запреле возилата и трчале да соберат што повеќе банкноти. Имало и тепачки и апсења. На видеата објавени на социјалните мрежи се...

Во автобус заборавила торба со 40.000 евра – вработените и ги вратиле парите

Жена во Нимес, Франција, град на југот на земјата, сигурно била во голем шок кога дознала дека во автобусот во моментот на негрижата оставила торба со 40.000 евра. Благодарение на чесноста на вработените во автобуската компанија, таа сега е повикана...

Кои луѓе се посреќни, оние со повеќе пари или повеќе време?

Немам сега време за тоа или немам доволно пари за да го купам тоа. Две фрази што често пати ги слушаме или изговараме, но дали некогаш сме го поставиле прашањето – што е поважно времето или парите? Некои ќе...

3 хороскопски знаци кои ќе имаат многу пари

Астролозите истакнуваат дека август ќе биде поволен месец за многу хороскопски знаци. Нè очекуваат многубројни авантури, патувања, нова љубов, но само 3 хороскопски знаци ќе имаат одлична можност да привлечат пари. Откријте кои хороскопски знаци ќе ја подобрат својата...

Македонски фирми со НУЛА вработени свртеле 150 милиони евра

Ги има околу 2000 во Македонија. Овие македонски фирми во 2020 година акумулирале вкупен приход од неверојатни 150 милиони евра. Заедничко на сите нив им се неколку работи – сите тие имаат верувале или не „0” вработени, второ и без...

Oдзeмeни 148.000 eвpa нa македонски дpжaвjaнин нa пpeминoт Пpeшeвo-Тaбaнoвцe

На 72-годишен државјанин на Македонија на граничниот премин Прешево-Табановце трајно му се одземени 148.000 евра, што српските цариниците ги пронајдоа во автомобилот „Мерцедес“ со германски таблички со кој од Германија патувал во Македонија за време на викендот, јави дописникот...

Нова одлука на Владата: 1.500 денари ќе смее да потроши министер за работен ручек

Заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски, денеска од Валандово порача дека со Одлуката на Владата за ограничување на користење на угостителски услуги за функционерите нема повеќе расипничко трошење...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Euro 2024 Schedule Revealed Key Dates and Matches

The UEFA European Championship, commonly known as the Euros, is one of the most prestigious football tournaments in the...
- Advertisement -spot_img