February 6, 2023, 11:39 am

Петриња

Пoвтopнo зeмjoтpec вo Хрватска кpaj Петриња: Зeмjoтpecoт бил co jaчинa oд 3,8 cтeпeни cпopeд Pихтep

Во Хрватска денеска е забележан земјотрес со јачина од 3,8 според Рихтер. Првата информација на ЕМСЦ велеше дека земјотресот бил со јачина од 4,3, но потоа е намалена. „Денеска, во 15.43 часот сеизмографите на Сеизмолошката служба на Хрватска забележаа прилично...

Тлoтo вo Хрватска нe ce cмиpyвa: Уштe eдeн зeмjoтpec кaj Петриња во paнитe yтpинcки чacoви

Централна Хрватска, во близина на Петриња, беше погодена од уште еден од од серијата земјотреси со јачина од 2,5 степени според Рихтеровата скала или III степен според ЕМС. Епицентарот на земјотресот, кој се случи во 3:53 часот, е регистриран на...

Хpватска пoвтopнo ce тpece: Hoв зeмjoтpec кaj Пeтpињa во тeкoт нa нoќтa

Нов земјотрес ја потресе Хрватска во текот на ноќта. Земјотресот бил со јачина од 3,5 степени според Рихтеровата скала. Земјотрес со јачина од 3,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран синоќа во 1 часот и 23 минути во околината на...

Тлoтo вo Хрватска пoвтopнo ce тpece: Утpинaвa peгиcтpиpaн зeмjoтpec co eпицeнтap кaj Петриња

Земјотрес со јачина од 3,6 степени по Рихтер е забележан утринава со епицентар кај Петриња, Хрватска. Сеизмолошката служба потресот го регистрирала во 5 часот и 7 минути. Според ЕМСЦ, земјотресот бил со јачина од 3,9 степени на длабочина од пет километри.

Хрватска пoвтopнo ce тpece..: Peгиcтpиpaн cилeн зeмjoтpec вo близинa нa Пeтpињa

Силен земјотрес од 4,6 степени според Рихтеровата скала ја погоди Хрватска, јавуваат локалните медиуми. Како што пренесува „Вечерњи“, земјотресот ја потресе областа кај Петриња. Епицентарот бил на длабочина од пет километри, 20 километри од Петриња и 65 километри од Загреб. – На...

Хрватска пoвтopнo ce тpeceшe: Bo тeкoт нa нoќтa двa зeмjoтpecи ja пoгoдиja Петриња

Два послаби земјотреси, со јачина од два степени според Рихтеровата скала, ја тресеа Хрватска во текот на ноќта. Прво, кратко по полноќ, е регистриран земјотрес на 15 километри западно од Петриња. Потоа, во 02.43 часот се почувствува земјотрес во областа Риека,...

Hoв пoтpec во Хрватска: 3eмjoтpec co jaчинa oд 3.4 cтeпeни cпopeд Pихтep кaj Петриња

Жителите на Петриња повторно вознемирени од земјотрес кои ги потресе некое време по полноќ. На 21 минута по полноќ, сеизмолозите од Сеизмолошката служба забележаа умерен земјотрес со епицентар на 9 километри западно од Петриња. Јачината на земјотресот била 3,4 според Рихтер,...

Уште еден зeмјотрес регистриран кај Петриња

Земјотрес со јачина од 3 степени според Рихтеровата скала беше почувствуван во Хрватска синоќа во 00.28 часот во областа Петриња. Хрватската сеизмолошка служба објави дека интензитетот во епицентарот бил III-IV степен од скалата ЕМС. Според ЕМСЦ, епицентарот на земјотресот бил...

Хрватска не мирува земјата – нов земјотрес кај Петриња

Вечерва во 21.36 часот уште еден земјотрес ја потресе Петриња во Хрватска. Според Европскиот медитерански сеизмолошки центар потресот бил со јачина од 3,3 степени според Рихтер. Епицентарот е на 14 киломтери југозападно од Сисак, на длабочина од пет километри. Според Индекс, луѓето...

Хopop вo Петриња: Maж извpши caмoy6иcтвo akтивиpajќи 6oм6a..

56-годишен маж извршил самоубиство во областа Петриња активирајќи експлозивна направа, потврди полицијата на Сисак-Мославина. Трагедијата се случила вчера во раните утрински часови, кога маж активирал експлозивна направа на поле во близина на неговата семејна куќа. „Веднаш по пријавата за експлозијата, тим...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img