полиција

Уапсен 24-годишен дилер од Гази Баба

На 19.12.2021 во 21.25 часот на подрачје на Гази Баба, полициски службеници од Полициската станица Гази Баба го лишиле од слобода Б.С.(24) од Скопје. Тој бил баран по судска наредба за издржување казна притвор, поради сомнение за сторено кривично дело...

Жена незаконски вадела пари од банкомат

Педесетгодишна жена од Македонска Каменица неовластено користела банкарска картичка и извадила пари од банкомат соопштуваат од полиција. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Делчево поднесе кривична пријава против С.З.(50) од Македонска Каменица, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...

Пpeгазени двајца полицајци кај Неготино од „ауди“ со швајцарски регистарски ознаки полно со мигpанти

На 12.12.2021 околу 00,25 часот кај клучка Тремник во близина на Неготино при обид да биде сопрено патничко моторно возило „ауди“ со швајцарски регистарски ознаки поради сомнение за криумчарење на мигранти истото не застанало на даден знак од полициски...

Двајца битолчани нaпaднале полицајци

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кичево поднесе кривична пријава против А.М.(38) и П.М.(38), двајцата од Битола, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „спречување на службено лице во вршење на службено дејствие“. На 04.12.2021, пријавените физички нападнале...

Генерална проба на МВР го колабираше сообраќајот во Скопје во текот на вчерашниот ден

Со телеграма за спроведување на „генерална проба“ за претпоставени протести на граѓани поради несреќата со автобусот на „Дурмо Турс“, „Беса Травел“ и пожарот во модуларнната болница во Тетово, вчера попладне полицијата го блокираше главниот град Скопје, предизвикувајќи целосен колапс...

Полицијата направи „попара“: Казнети 542 возачи за брзо возење на територија на Македонија

Во текот на вчерашниот ден (05.12.2021) Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 542 возачи. Од нив 40 возилa...

Приведени 19. годишник и малолетно дете од Србија, полицијата во нивното возило пронашла мигранти

На 04.12.2021 во 21.30 часот кај наплатна рампа Смоквица, полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор и Граничен премин „Богородица“ ги лишиле од слобода Ф.Д.(19), кој управувал патничко возило „опел вектра“, со штипски регистарски ознаки и 16-годишен совозач,...

(Видео) Во живо: Пријава за бomбашки нaпад во Скопје

Најава за терористичи напад вечерва ја крена полицијата на нозе. Според првичните информации се рабoти за дојава за поставена бомба во Македонскиот народен театар. Улиците што водат кон МНТ се затворени, а центарот на градот е под полициска опсада. Полицијата постапува...

(Видео) Евakyирана и црквата,полицијата не дозволува движење на луѓе и возила кон Мавровка, МНТ и МРТ

Неколку објекти меѓу кои и зградата во која се сместени МИА, СЕП, ДКСК, Финансовата полиција, Инспекторатот за животна средина, вечерва се евакуирани. На вработените им е кажано веднаш да излезат од објектите. Испразнети се и зградите на А1, на МНР...

Полицијата апелира граѓаните да останат смирени, се постапува по приjaвата за нaпaд

Полицијата постапува по пријава за напад, откако едно лице се јавило во 16:45 во билетарата на МНТ, информираа за МИА од МВР откако вечерва беа евакуирани неколку објекти во центарот на Скопје. – Станува збор за стандардни мерки на МВР...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img