посета

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто во работна посета на Скопје

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, утре ќе го пречека министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, кој ќе престојува во еднодневна работна посета на нашата земја. Како што информираат од Министерството за надворешни работи, во фокус...

Безбедносен ризик во БиХ: Хрватскиот претседател ја откажа посетата

За денеска најавената посета на хрватскиот претседател Зоран Милановиќ на Босна и Херцеговина и присуството на настанот по повод 28-годишнината од хуманитарниот конвој „Белиот пат кон Нова Била и Босна Сребрена“ се откажува од безбедносни причини, соопштија од кабинетот...

Претседателот Пендаровски во официјална посета на Косово

Шефот на државата Стево Пендаровски, денеска, ќе престојува во официјална посета на Косово. Тој во Приштина ќе има средби со неговата косовска колешка Вјоса Османи-Садриу, со претседателот на Парламентот на Косово, Глаук Коњуфца и со премиерот Албин Курти. Како што соопшти...

Пендаровски во официјална посета на Косово

Претседателот Стево Пендаровски утре ќе престојува во официјална посета на Република Косово. Во Приштина, претседателот Пендаровски со државни и воени почести ќе биде пречекан од претседателката на Република Косово, Вјоса Османи-Садриу по што ќе се одржат тет-а-тет средба меѓу претседателот...

Вицепремиерот Димитров од утре во посета на Германија, предвидена средба со новата министерка за Европа, Ана Лирман

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров од утре ќе престојува во дводневна посета на Сојузна Република Германија.Според агендата, предвидени се средби со високи претставници на новоформираната германска Влада, вклучително и со новата државна министерка за...

Ескобар пристигна во Скопје

Специјалниот претставник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар, пристигна во Скопје, а се очекува да оствари средби со претседателот Пендаровски, како и со други високи Македонски функционери. -Го поздравуваме пристигнувањето на специјалниот претставник за Западниот Балкан, Габриел Ескобар, во...

Гeнepaлната ceкpeтаpка на ОБСЕ, Хелга Шмид во Скoпјe

Генералната секретарка на ОБСЕ, Хелга Шмид на покана на министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска ќе престојува во посета на Македонија. Како што соопшти МНР, средбата со генералната секретарка, Шмид e во насока на продолжување на консултациите за подготовка...

Британската министepкa зa Европа и Америка Венди Мортон во двoднeвнa пoceтa нa Cкoпje

Министерката за Европа и Америка на Обединетото Кралство, Венди Мортон, денеска ќе пристигне во дводневна посета на Република Македонија, каде ќе присуствува на првиот состанок на Советот во рамките на Договорот за партнерство, трговија и соработка (ДПТС) во Министерството...

Мицкоски и Муцунски ќе пpиcycтвувaaт нa Caмитoт нa EПП во Љубљана Словенија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. др. Христијан Мицкоски, заедно со секретарот за меѓународна соработка доц. др. Тимчо Муцунски, ќе присуствуваат на Самитот на Европската народна партија посветен на Западниот Балкан во Љубљана Словенија. Самитот е состанок на најмоќното политичко семејство на...

Вархеји вo cpeдa дoaѓa вo Скопје

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, во среда ќе отпатува за Скопје, јави дописничката на МИА од Брисел. Информацијата ја потврдија службите на Европската Комисија. Програмата на посетата сѐ уште се финализира но извесно е дека тој ќе се сретне со премиерот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Bet with Confidence at 82lottery Experience the Thrill of Online Betting

Are you tired of traditional lottery games that offer limited options and low chances of winning? Look no further,...
- Advertisement -spot_img