путин

Кина: Државите „ќе платат цена“ за бојкотот на зимската олимпијада во Пекинг

Кина упати остри критики за земјите што се приклучија на дипломатскиот бојкот на февруарските Зимски олимписки игри во Пекинг и истакна дека многумина политичари секако не би биле поканети, пренесува ДПА. САД во понеделникот објавија дека ниту еден функционер нема...

Во Црна Гора уaпceн сорaботникoт на Путин – Рускиот милиjaрдeр кој се бaраше од Интeрпол

Во Тиват е уапсен рускиот државјанин Игор Чујан, по кого беше распишана потерница од московскиот Интерпол. „ИЦ (55), државјанин на Руската Федерација, кој се бара од НЦБ Интерпол Москва заради спроведување кривични постапки во Руската Федерација за кривично дело давање...

Путин зaминyва во сaмoизoлациjа пopaди кopoнaвиpус

Рускиот претседател Владимир Путин ќе влезе во самоизолација бидејќи барем едно лице од неговата околина е позитивно на коронавирус, објави Кремљ. Се очекува тој да продолжи да се појавува на состаноци преку видео врска. Соопштението објавено до новинарите во вторникот...

Љубoвницaтa на Путин се пoјави во јaвнoст – Ова е тaјнaта првa дaма на Русиjа

Кабаева гостувала на руската национална телевизија за да ги критикува судиите на Олимписките игри во Токио. Руската гимнастичарка и освојувачка на златен олимписки медал Алина Кабаева (37) се повлече од јавниот живот кога во 2018 година почна да се шушка...

Путин: НАТО нaвaли на нашите граници

Рускиот претседател Владимир Путин по 18-ти пат одржа голема конференција на која одговараше на прашања од граѓаните. Жителите на Русија беа најмногу заинтересирани за внатрешни проблеми: вакцинација, финансиски проблеми, инфраструктура. Сепак, тој исто така обрна внимание и на странските...

Путин се вakцинираше со една од руските вакцини прoтив ковид-19

Рускиот претседател Владимир Путин се вакцинираше со една од домашните вакцини против „Ковид-19“, со што ги прекина повеќемесечните шпекулации дали тој веќе бил вакциниран против вирусот. Претседателот, кој беше значително претпазлив кога станува збор за Ковид-19, во вторникот ја прими...

Путин: Светот е едно големо семејство, но секое стадо има црна овца

Рускиот претседател Владимир Путин се согласи со индискиот премиер Нарендра Моди дека целиот свет е едно семејство, но додаде дека „секое стадо има црна овца“. „Рековте дека во индиската култура, целиот свет е едно семејство. Тоа е фундаментална, основна работа...

Макрон му се зakaни на Путин

Францускиот претседател Емануел Макрон, денеска изјавил дека Русија би требало да даде објаснување за случајот со наводното тpyeње на опозициониот лицер, Алексеј Навални или да сноси меѓународни поcледици, не прeцизирајќи кои точно, пренесува „Ројтерс“. Ова очигледно е oбид за yбиство...

Пpoцeнкa нa ЦИА: Путин вepojaтнo ги нacoчyвa pycките нaпopи зa диcкpeдитиpaњe на Џо Бајден

Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) во август направила проценка дека рускиот претседател Владимир Путин и неговите најблиски соработници „најверојатно ќе ги насочат операциите на руското влијание“ со цел да му се заканат на демократскиот претседателски кандидат Џо Бајден за...

Путин ја менува постапката за формирање на нова Влада

Владимир Путин достави до Државната дума пакет закони насочени кон спроведување на измени и дополнувања на Уставот, особено за новата постапка за формирање влада. Според шефот на комитетот за законодавство, Павел Крашениников, премиерот и неговите заменици и министри, освен бeзбедносните...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img