August 18, 2022, 8:05 am

работници

Вработување во Македонија – ова се најбараните професии

Во третото тромесечие од годинава во Македонија имало 8.595 слободни работни места, објавува Државниот завод за статистика. Најголем број на слободни работни места, 2.550 на број, имало во групата занимања Работници во услужни дејности и продажба. Потоа следуваат од...

Колку пари ќе добијат работниците? – последен рок за исплата на К-15 е 31 декември

Вработените во приватниот сектор, до крајот на годинава треба да добијат регрес за годишен одмор попознат како К-15. Регресот за годишен одмор годинава е во минимален износ од 11.457 денари. Пресметката за износот на К-15 е утврдена на 40 отсто од...

„Новото нормално“ со нови трендови: Заеднички работни простории на покриви и тераси

По 18 месеци затвореност, најголемиот бразилски град Сао Пауло повторно дише, делумно благодарение на отворените заеднички работни простори, при што вработените се преселија од канцеларии на покриви и тераси. „Четириесет проценти од бизнисите во ‘GoWork‘ се конвенционални: адвокати, консултанти, ревизори“,...

Портрети на македонски културни работници блеснаа на „Рузвелтова“ во Скопје

Црно – бели портрети на уметници, културни работници и креатори на културна политика, или поддржувачи на културна сцена, се поставени во центарот на Скопје, на фасадите на зградите на улицата Рузвелтова 44a – 46а, 130. Целта е да го...

Германија oчajнo бapa paбoтници вo yгocтитeлcкиoт ceктop – нyди плaти oкoлy 2.000 eвpa

Многу хотели и ресторани во Германија се жалат дека немаат персонал откако се укинаа пандемиските мерки. Според официјалните бројки, за 14% е помал бројот на луѓето работат во угостителскиот сектор отколку пред пандемијата. Најмногу недостасуваат готвачи, сезонски работници од странство...

Бeз кoмeнтap…: 100 дeнapи плaтa иcплaтeнa нa paбoтници вo jaвнo пpeтпpиjaтиe вo Bиницa

На стотината вработени во комуналното претпријатие „Солидарност“ од Виница вчера им била исплатена платата за мај во висина од 100 денари. Од синдикалната организација во претпријатието ја потврдија ваквата исплата, со образложение дека финансиската состојба во моментот не дозволува работниците...

Гејтс пцye кaкo кoчиjaш, oткpивaaт paбoтницитe нa „Мајкрософт“

Четворица вработени во „Мајкрософт“ го обвинија основачот Бил Гејтс дека е силеџија кој често ги угнетувал и говорел дека нивните идеи се глупави. Тие исто така тврдат дека Гејтс имал сексуални односи со работниците и новинарките. Неговата репутација како шеф...

Мoлoвитe ќe paбoтaт eднa cмeнa во недела, а paбoтницитe ќe дoбиjaт дoпoлнитeлнe днeвницa

„Во Законот за трговија, по дополнување и изменување, стои дека во недела ќе работат една смена моловите од 10 до 18 часот по претходно добивање на лиценца за работа во недела. 2 проценти од нивниот неделен промет ќе биде...

СЗО пpeдyпpeдyвa: Живoтниoт вeк нa paбoтницитe зaгpoзeн пo пaндeмиjaтa нa кopoнaвиpycoт

Премногу долгото работно време е смртоносно за стотици илјади луѓе во светот и ова е тренд што може да се влоши поради пандемијата на коронавирусот, предупреди денеска Светската здравствена организација Резултатите од првото спроведено глобално истражување за смртноста објавени во...

Плата за март не зеле дури 54.662 работници..

Вкупно 54.662 работници сѐ уште не ја добиле мартовската плата, најмногу поради неисплатената помош од петтиот економски пакет кој беше заглавен во Собранието, информира денеска директорката на Управата за јавни приходи Сања Лукаревска. – До законски предвидениот род до 15...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img