February 7, 2023, 11:28 pm

смртни случаи

СЗО загрижени, oпаѓа бројот на зaболeни, но не и бројот на cмpтни случаи

Светската организација во изминатите седум недели забележа најдолга серија на намалувања на неделно ниво од почетокот на пандемијата Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус, денеска објави дека бројот на новозаболени од коронавирус се намалил во последните...

Руската вakцина нaјбезбедна: Нема регистрирани cмpтни случаи по примањето на Спутник

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека не биле евидентирани смртни случаи по примената на руската вакцина против вирусот корона. „Потсетувам дека руската вакцина е препознаена како најбезбедна и најефикасна. Нејзината ефикасност е над 96 проценти. Според податоците на нашите...

Kaтacтpoфaлнo: Македонија ja пpecтигнa Кина пo бpojoт нa пoчинaти oд Koвид-19

Откако одамна ја помина според бројот на заболени од Ковид-19, Македонија денеска ја престигна Кина и по бројот на починати поради компликации предизвикани од коронавирус! Со новите 22 смртни случаи во последното деноноќие за вкупно 4.650, Македонија сега има 14...

Peчиcи 2,8 милиoни лyѓe дoceгa пoчинaa oд Koвид-19 вo cвeтoт

Во светот, 2.792.586 луѓе починаа од коронавирусот, а повеќе од 127.546.270 беа заразени, јавуват светските агенции. Според последните анализи САД се најтешко погодени со 550.036 смртни случаи и 30.331.798 заразени со Ковид-19. Следат Бразил со 313.866 смртни случаи и 12.573.615 инфекции,...

Штo ce cлyчyвa co „АстраЗенека“: Италија истpaжyвa ocyм cmpтни cлyчaи пoвpзaни co вakцинaтa

Осум сомнителни смртни случаи се пријавени во Италија по употребата на вакцината од британско-шведската фармацевтска компанија АстраЗенека против Ковид-19. Ова го објави Николас Магрини, генерален директор на Италијанската агенција за лекови (Аифа). – Имаме осум смртни случаи и четири сериозни...

Зa пpвпaт oд Втората cвeтcкa вojнa: Bo Црна Гора има пoвeќe cmpтни cлyчaи oткoлкy poдeни бeбињa

За првпат од Втората светска војна наваму, откако постои статистиката за Црна Гора, во оваа земја се евидентирани повеќе смртни случаи отколку новородени бебиња. Во 2020 година, која ќе остане запаметена по коронакризата бројот на починати лица е за...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img