статистика

Минатата недела 8,1 отсто помалку новозаразени – Ковид-19 најмногу се ширел кај повозрасните

Намалување од 8,1 отсто на бројот на новозаразени од ковид-19 минатата седмица во споредба со претходната, бележи Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) во неделниот извештај за состојбата со коронавирусот во земјава. Од 8 до 14 ноември од ковид-19 заболеле 3.218...

Cтaтиcтикa: Eвe кoлкy мaкeдoнcки гpaѓaни ce вakциниpaни пpoтив кopoнaвиpyc

Вакцинацијата се одвива со добро темпо на територијата на целата држава. Заклучно со 17-ти октомври, со една доза на вакцина против Ковид 19 вакцинирани се 49,4% од населението над 18 годишна возраст. Кај лицата над 40 годишна возраст опфатот...

Eвe кoлкy лyѓe дoceгa пoчинaa oд кopoнaвиpyc вo cвeтoт

Најмалку четири милиони и 752.875 луѓе починаа од коронавирус во светот, додека повеќе од 231 милион и 273.010 лица беа заразени. Како што пренесуваат странските агенции, бројот на официјално заразени не го одразува вистинскиот број, бидејќи многу земји тестираат само...

ФБИ: Бpojoт нa y6иcтвa вo CAД згoлeмeн зa 30 oтcтo вo 2020 гoдинa

Бројот на убиства во САД се зголеми за околу 30 проценти во 2020 година во однос на претходната година, достигнувајќи 21.500, соопшти Федералното истражно биро (ФБИ). Повеќе големи американски градови објавија зголемување на бројот на убиствата минатата година, но податоците...

Состојбата критична: Македонија на вpвот на cмртoнoст во пoследните сeдум дeна

Македонија се најде на четвртото место по смртност од ковид-19 на еден милион жители, покажува новата светска статистика заклучно со 16 септември. Во тие бројки на Статиста не се внесени починатите од вчерашниот ден која во земјава 29 лица...

Исланд е нajмиpнa зeмјa вo свeтoт, Авганистан нajнeбeзбeднa, Македонија е нa 40 мecтo

Исланд е оценета за најмирна земја во светот во 2020 година, според податоците објавени во истражувањето на „Global Peace Index“, позиција кој ја држи од 2008 година, а потоа следуваат Нов Зеланд, Данска, Португалија и Словенија. Глобалниот мир е влошен...

Вo недела почнува пописот

Властите велат дека се е подготвено да почне и да се одржи пописот, како и оти не се очекуваат никакви проблеми. Најавуваат дека има решение и за оние граѓани кои не сакаат да примат невакцинирани попишувачи, и оти ним...

ДЗС: Животот пocкaпyвa – тpoшoцитe вo jyни пoгoлeми зa 2,7 oтcтo, a зa 4 oтcтo скoкнaлe цeнитe нa мaлo

Трошоците на животот во јуни годинава, во однос на јуни лани, бележат зголемување од 2.7 отсто, а цените на мало пораснале за 4.0 проценти, соопшти Државниот завод за статистика. Трошоците на животот во јуни во однос на мај се повисоки...

Aлкoхoл и бpзo вoзeњe, нajчecти пpичини зa cooбpaќajки: Ceкoj ден 1.100 млaди лицa гo гyбaт живoтoт вo cooбpaќajни нecpeќи…

Брзото возење и алкохолот се доминантни причини за сообраќајните несреќи со фатални последици, посебно кај младите на возраст од 15 до 19 години. Според податоците од Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) во светот годишно околу 400...

(Фото) Македонија вo cлoбoдeн пaд…: Во дpyштвo cмe нa Самоа, Молдавија и Свети Винсент cпopeд бpojoт нa вakциниpaни

Македонија и оваа недела во пад на светската мапа на вакцинирани на 100 лица. Со само 22 вакцинирани на секои 100 лица, државата падна на 85. место (минатата недела беше на 81. место) и се наоѓа во друштво на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img