February 26, 2024, 7:50 pm

судење

Боки13 се скара со судијката – „Судијката ме цензура“

Рочиштето за „Меѓународен сојуз“ заврши со караница помеѓу обвинетиот Бојан Јовановски и судијката Софче Гаврилова-Ефремова. Јовановски побара нејзино изземање од процесот во кој му се суди, а в.д. претседателот на судот, Иван Џолев го нарече корумпиран. Откако неколку пати го...

Откако почна да објавува докази од својот телефон, Боки 13 денеска беше спречен да зборува пред Судот

На денешното закажано рочиште за главна расправа за предметот Меѓународен сојуз, обвинетиот Бојан Јовановски не беше спроведен во судот. Под изговор на судот дека не е пронајден сведок кој требало да сведочи на денешното рочиште, рочиштето се одложи за...

(Видео) Poдитeлитe oд пekoлoт: Млади мајка и татко од Македонија кoи живeaт вo Германија извpшyвaлe нeвидeнa тopтypa вpз нивнитe дeцa…

Маж и жена од Македонија се осудени од судот во Менхенгладбах, мал град во близина на Дизелдорф, бидејќи таткото ги тепал синот и ќерката, а мајката не презела ништо да го спречи. Таткото, на 24 годишна возраст, и мајката, на...

Cyдeњeтo зa cлyчajoт „Титaник“ ce oдлoжи зa 30 ceптeмвpи – eвe кoja e пpичинaтa

По предлог на јавната обвинителка Лиле Стефанова, денешното рочиште за случајот „Титаник“ се одложи за 30 септември. Причина за ова барање на обвинителката Стефанова, беа разните поднесоци на одбраната за кои побара време за да ги разгледа. Воедно, судењето за...

Oдлoжeнo e cyдeњeтo зa cлyчajoт „Плaцeви нa Boднo“ – Oбвинитeлкaтa Cтeфaнoва имaлa кoнтaкт co зapaзeн

Поради тестирање за ковид-19 на обвинителката Лиле Стефанова, одложено денешното рочиште за случајот „Плацеви на Водно“. Следното рочиште за предметот „Плацеви на Водно“, според календарот за Судот е закажано за 2 септември. Стручен соработник во Судот, пред почетокот на рочиштето, ги...

Пpoдoлжyвa cyдeњeтo зa „Tитaник“

Во Основниот кривичен суд Скопје денеска треба да се одржи ново рочиште за случајот „Титаник“, кој се однесува на изборни нерегуларности. Ова е прво рочиште по назначувањето на нов судија – поротник, откако Судскиот совет неодамна разреши двајца судии –...

Актерката Силвија Стојановска yaпceнa вo коopдинaциja co американската „ДEA“ зa тpaнcпopт нa 700 килoгpaми kokaин – ocyдeнa нa 3,6 гoдини зaтвop

Глумицата Силвија Стојановска е осудена на 3,6 години затвор за транспорт на 700 килограми кокаин од Колумбија во Шпанија. Нејзиниот партнер, Воислав Будисавјевиќ, доби седум години затвор. Двајцата ќе ја обжалат пресудата пред Апелациониот суд во Скопје, бидејќи сметаат...

Cyдeњeтo зa „Мeѓyнapoдeн cojyз“ пpoдoлжyвa нa 19 мaj

Судењето за невладината организација „Меѓународен сојуз”, каде заедно со основачот Бојан Јовановски, обвинети се уште четири лица, продолжува на 19 мај откако на денешното рочиште беа изведени материјални докази предложени од одбраната. За следното рочиште одбраната треба да ги обезбеди...

Пpoдoлжyвa cyдeњeтo зa cлyчajoт „Topтypa“

Во Основниот кривичен суд – Скопје, со испрашување на сведоци на одбраната, како дел од дополнение на доказна постапка, денеска продолжи судењето за случајот „Тортура“. Прв обвинет во овој случај е поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, кој во обвинението...

Пpoдoлжyвa cyдeњeтo зa ,,Мeѓyнapoдeн cojyз”, пpeдвидeни cвeдoчeњa

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за незаконското финансирање на невладината организација „Меѓународен сојуз”, за што заедно со основачот Бојан Јовановски, обвинети се уште четири лица. На денешното рочиште предвидено е да сведочат двајца претставници...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img