тест

Heвepојaтнo: Кинeзитe paзвиja cyпep бpз, многу eфтин и тoчeн тecт зa aнтитeлa нa Koвид-19

Едноставен тест од пет минути може точно да утврди дали веќе сте прележале од КОВИД-19 или дали имате имунолошка заштита обезбедена од вакцината, а за тестирање е потребен само примерок од крв или плунка, во кој потоа може да...

Учениците во Грција два пати неделно ќе се тестираат со Ковид тестови за домашна употреба

Во пресрет на новата учебна година што започнува во понеделник, невакцинираните ученици во Грција од денеска имаат можност од аптеките да подигнат шест бесплатни селф тестови, што се задолжителни два пати седмично за следење на наставата, јави дописничката на...

Tyжба поради анaлното тестирање на американски дипломати за ковид-19 во Кина

Американската непрофитна организација „Judicial Watch“ го тужеше Стејт департментот, тврдејќи дека администрацијата на Бајден незаконски криела документи за американски дипломати, кои наводно биле подложени на анализи на анален брис во Пекинг. Judicial Watch, конзервативна непартиска образовна фондација, ја поднесе тужбата...

(Видео) Погледнете како “Kaлашников” ја тестира својата муниција

Како производителите дознаваат дека новата муниција соодветствува на очекувањата на креаторот? Тоа на видеото ни го покажува специјалистот Георгиј Губич од концернот „Калашников“ со помош на вработен од Барнаулската фабрика за куршуми, пишува „Росијскаја газета“. Функционалноста на муницијата првин се проверува...

Изработена маска со сензори за дeтектирање на ковид-19

Новата маска за лице може да ги дијагностицира оние што ја носат во рок од околу 90 минути, според студијата спроведена од инженери од Институтот за технологија во Масачусетс и Универзитетот Харвард. Маската за лице има мали сензори кои, кога...

Д-р Беќаровски бара тестирање за aнтитела на сите ученици пред почетокот на учебната година

Во Македонија има околу 220.000 ученици во основното и средното образование, од кои повеќе од 20.000 официјално го прележале вирусот, а сигурно уште 2-3 пати повеќе асимптоматски го прележале. Ајде сите овие наши 220.000 деца да ги истестираме пред...

Владата одобри бесплатни ПЦР тест за странски туристи

На денешната седница е усвоен Протоколот за обезбедување бесплатен ПЦР тест за туристи странски државјани со регулиран престој во земјата, кој е предвиден како мерка од шестиот пакет за ревитализирање на економијата во услови на КОВИД-19. Мерката предвидува бесплатни...

Во Словенија ќе може да се влезе и со негативен брз тест за koBид

Во Словенија ќе може да се влезе со негативен брз тест, а владата најави натамошно олеснување на мерките за следната недела, пренесе Н1. Од крајот на минатата година во Словенија беше дозволено влегување во земјата без да се седи во...

Peволyционepно откритие: Нов тест за Алцхajмерова болecт ја открива болecта една година пред првите симптоми

Националната здравствена служба на Велика Британија, претстави револуционерна апликација која помага во дијагностицирање на Алцхајмерова болест. Потребни се само пет минути за да се направи тестот, а резултатите се поверодостојни од сите претходни тестови. Тестот во моментов е завршен само...

Русија со робот ќе тестира по 300 лица на час

Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) најави робот-транспортер што извршува 300 тестови на час и не бара присуство на персонал, изјави извршниот директор на фондот Кирил Дмитриев на состанок со рускиот претседател Владимир Путин. – Веруваме дека ова ќе биде...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img