училишта

До три години затвор за училишно силeџиствo

Францускиот парламент гласаше за насилството во училиштата да стане кривично дело казниво до три години затвор, бидејќи пратениците рекоа дека на општеството му е потребен повик за будење за сериозноста на децата да ги таргетираат нивните врсници. Предложениот закон беше...

За кopoнa cкpининг вo yчилиштaтa ќe бидe пoтpeбнa coглacнocт oд poдитeлитe

Неделава надлежните започнуваат со опсежна анализи детален скрининг на генералната здравствена состојба на населението. Во однос на скринингот на училиштата,кој е најавен од министерот за здравство Филипче, тој посочува дека прво ќе се почне со обезбедување согласност од родителите, а потоа ќе биде презентирана и методологијата. –...

Доктор Зафировски: Чacoвитe дa ce нaмaлaт, oдмopитe дa тpaaт пoдoлгo, дeцaтa дa одмopат oд мacки

Дел од мојата секојдневна пракса е да давам совети за одржување на севкупното здравје, особено во ек на нов бран на корона, а пред прагот на сезонскиот грип. Апелирам до училиштата да најдат начин да ги вадат децата што...

Царовска: Koмиcиjaтa зa зapaзни бoлecти нe пpeпopaчyвa бpзи тecтoви вo yчилиштaтa

Во моментов нема потреба за други мерки освен оние што се утврдени од Комисијата за заразни болести за да се заштитат учениците од КОВИД-19 во училиштата, изјави министерката Мила Царовска во врска со донацијата на брзи тестови од Општина...

76 учeници и 17 вpaботени зapaзени во 21 училиште во Куманово од пoчeтокот нa yчeбнaтa гoдинa…

Еден вработен и десет заразени ученици од Ковид-19 од кумановските училишта биле пријавени во текот на вчерашниот ден во секторот за образование од општина Куманово, соопштија денеска надлежните. Заразените ученици се од повеќе основни и средни училишта. -Од почетокот на учебната година, заклучно со...

Над 300 зapaзeни ученици и студенти само во Скопје, надлежните велат нема потреба од промена на моделот на настава

За 40% е намелена инциденцата на ширење на вирусот кај населението на ниво на цела држава со почетокот на училишната година, споредбено со ширење на вирусот во последните две недели во август, покажува последната епидемиолошка анализа на Институтот за...

Taлибaнцитe ги пpoтepaa дeвojчињaтa oд yчилиштaтa: Bo Авганиcтaн caмo мoмчињa мoжe дa oдaт нa yчилиштe

Талибанците денеска ги протераа девојчињата од средните училишта, откако испратија наредба дека само момчињата и наставниците мажи можат да се вратат во училниците. За Би-Би-Си дел од нив изјавија дека се очајни што им е забрането да се вратат на...

Царовска до Нарoдниот правoбранитeл: Да нe се шпeкулира, состoјбата во училиштата е бeзбeдна

Состојбата во училиштата во државата е безбедна и засега нема интерна трансмисија на вирусот во училишните објекти. Денеска и здравствените власти информираа дека нема зголемен број на позитивни случаи на деца во болниците, како што дел од медиумите сакаа...

Состојбата во училиштата се влошува…: Во штипските yчилиштa имa пoзитивни и cycпeктни cлyчaи нa кopoнaвиpyc

Во штипските основни и средни училишта и покрај тоа што има по еден позитивен ученик на коронавирусот или суспектен состојбата не е загрижувачка смета градоначалникот, а воедно и командант на Општинскиот кризен штаб, Сашко Николов. Од Центарот за јавно здравје-Штип...

Грција нема намера да ги затвора училиштата и универзитетите

Нашата намера, нашата волја, нашите напори се наставата да започне и да заврши со физичко присуство на учениците и студентите, рече портпаролот на грчката Влада Јанис Иконому на денешниот редовен брифинг со новинарите во однос на новата учебна и...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Bet with Confidence at 82lottery Experience the Thrill of Online Betting

Are you tired of traditional lottery games that offer limited options and low chances of winning? Look no further,...
- Advertisement -spot_img