August 18, 2022, 7:44 am

ЦЕНТАР

КОНЕЧНО: Поставени столпчиња – Нема веќе паркирање пред фурната Силбо

Заради зголемување на безбедноста и регулирање на сообраќајот, Општина Центар денес постави заштитни столпчиња кај фурната „Силбо“ спроти Универзална сала во Скопје. Поставени се 47 столпчиња на средина на улицата Костурски херои, на потегот од раскрсницата со улицата...

Maлолетник нaпаднaл соученичка во близина на основно училиште во Центар

На 13.12.2021 во 14.30 часот во СВР Скопје, З.П.(48) од Скопје пријавил дека околу 11.30 часот во близина на игралиште во основно училиште на подрачјето на Центар неговата малолетна ќерка, по претходно недоразбирање, била физички нападната од нејзин соученик. Се...

Драма во Центар: Се стeпале koлешки во државно претпријатие

На 08.11.2021 во 13.00 часот во СВР Скопје, С.Ј.(50) од Скопје пријавила дека на 05.11.2021 во 14.00 часот во простории на АД за Стопанисување и изградба на станбен и деловен простор – Скопје на подрачје на Центар, додека била...

(Фото) Грубо пpekршување на изборниот молк во Скопје, cе прави паркинг во Центар

Грубо прекршување на избориниот молк регистрирано во Скопје. Денес, на ден пред изборите, се прави паркинг во општина центар, позади зградата на Кјуби. Вакво непочитување на изборниот молк е забележано на повеќе локации низ земјата. Вчера, камерите на Инфомакс регистрираа...

Котлар: Наш приоритет ќе бидат јавниот, а не интересот на поединците

Многу нешта кои што постојат и се случуваат во општина Центар се резултат на системски грешки немање на визија и соодветни планови во текот на една временска дистанца на 3о години. Оттука нашите основни приоритети ќе биде пред се...

Герасимовски: Градинката „13 Ноември“ во Градски ѕид добива европски лик

Иднината на Центар не е барок и стиропор, галии и шмизли туку вложување во поквалитетно образование и подобрување на условите за престој на најмладите, им порача Горан Герасимовски кандидатот за градоначалник на општина Центар од СДСМ и Коалицијата на...

Герасимовски: Јас не се бopaм за фотелја, туку за позелен и поубав Центар

Вечерва на плоштадот „Јадран Сквер“ се одржа промотивната конвенција на Горан Герасимовски, кандидатот за градоначалник на Општина Центар предложен од СДСМ и Коалицијата. „Многу сум среќен што сум меѓу пријатели и прекрасни луѓе. Центарци секогаш биле гласни и цврсти во...

Лукаревска од Центар: Ова не се историски избори, но изборот може да има историски последици, немаме време за невреме, немаме време ни за добро,...

„Нашиот политички опонент својата програма математички ја наслови - Три Пи, тоа е нивниот омилен сендвич : ПАРИ-ПАРТИЈА-ПАРИ. Велат, не можеле да претскажат каква ќе биде иднината ама со нив ќе била. Враќањето во вашата иднина оваа земја уште...

Haпaдната 20 годишна девојка со нож во Центар

Момче на 21-годишна возраст, рано утринава со нож ја нападнал својата една година помлада познаничка. Напаѓачот е уапсен, а полицијата ги истражува околностите за нападот. На 27.08.2021 околу 02.00 часот, полициски службеници од полициската станица Центар го лишиле од слобода О.А.(21)...

Се зaпали автобус во движење во центарот на Скопје

На 10.08.2021 во 13.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на крстосница на бул.„Кочо Рацин" со ул.„11 Октомври" во Скопје настанал пожар во автобус на ЈСП во движење. Пожарот бил изгаснат, повредени лица нема, а увид извршила екипа...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img