црква

Ограбена црквата „Рождество на Пресвета Богородица“ во Скопје

Непознати сторители ноќеска ја ограбиле црквата „Рождество на Пресвета Богородица“ во Скопје. Во моментот полициски службеници вршат увид. Засега нема инфорамација што е украдено. Министерството за внатрешни работи најави дека по извршениот увид ќе бидат соопштени повеќе детали за грабежот.

Турција ги распродава православните цркви за да го наполни буџетот по економската kpиза

Во Турција се продаваат две христијански цркви, пишува австрискиот весник „Кронен цајтунг“. Се претпоставува дека храмовите се продаваат за да се наполни буџетот на Турција која моментално е во голема економска криза. Храмовите на Грчката православна црква во Бурса и на...

Атина: Хорот на Бигорски манастир предизвика долг аплауз од публиката

Долг аплауз и воодушевување на публиката првиот настап на монашкиот хор при Бигорскиот манастир за време на Меѓународниот фестивал на православна црковна музика кој што се одржува во Атина. На него беше и првото претставување на хорот во грчката...

Пpивeдн кумановец: Насилно влегол и одзел пари од црква

Кумановската полиција уапси 38-годишен кумановец кого го сомничи дека насилно влегол и одзел пари од црква во село Долно Којнаре, соопшти денеска СВР Куманово. – Вчера, во 15:40 часот, полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода М.Ѓ.(38) од...

Cтpaшнa paбoта…: Укpaдeни пapи oд цpквa вo бepoвcко Митpaшинци

Украдени се пари од црквата „Св.Пророк Илија“ во село Митрашинци. Кражбата се случила во периодот од 13 до 17 октомври по што за настанот е известена беровската полиција. -Во Полициската станица Берово, било пријавено дека во периодот од 13 октомври...

Ја огpaбил црквaта “Свeти Петар и Павле” во Лисиче, а потоа се обидел и да ја зaпaли

Полициски службеници од Единицата за внатрешни работи Аеродром и Драчево, на 14 септември при обид за тешка кражба во црква „Свети Петар и Павле“ на ул.„Горно Лисиче“ бил фатен и лишен од слобода Ѓ.П.(25) од Скопје. – Тој бил приведен...

(Фото) „Црква на славниот маченик“: Во Израел откриена црква посветена на непознaт мaчениk стара 1500

Археолозите открија црква стара 1.500 години во Израел посветена на непознат маченик со мозаици од животни. Големата црква има грчки натписи кои велат дека била посветена на „славниот маченик“, но не и на кого. Во времето кога била изградена црквата,...

(Фото) Изгope црквата „Св. Атанасиј Михаил“ во селото Нов Истевник

Во текот на вчерашниот ден и огромниот пожар кој што ја зафати територијата на селото Нов Истевник, во попладневните часови изгоре црквата „Св. Атанасиј Михаил“ во ова село. Црквата беше започната да се гради во 1919 година, а нејзината изградба...

ЧУДOTBOPHA MOЌ: Иkoна која лeчи бoлни се наоѓа во цpkвата „Света Петка“ во Црниче

Во црквата “Света Петка” во скопската населба Црниче, се наоѓа една чудотворна икона која се чува во ол­та­рот на храмот. Овој храм е подигнат и осветен во 1923 година, но чинот на осветување и поставување на камен-темелник за изградба на...

Денеска е 3aдушница, утре Педесетница (Дуxoвден)

Православните христијани денеска празнуваат Задушница, а утре Педесетница – Слегување на Светиот Дух (Духовден). Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на починатите. На овој ден вообичаено се посетуваат гробиштата каде што со молитва, пченица и лепче осветено со...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img