црна гора

(Фото) Татко и ќерка шверцувале 1,2 тони кокаин во Црна Гора – ова се деталите

Вишото државно обвинителство во Подгорица денеска соопшти дека поднело обвинение протв Будимир и Марина Крстовиќ, татко и ќерка, заради трговија со дрога. „По спроведената истрага и анализа на сите собрани докази и податоци, Вишото државно обвинителство во Подгорица на 23.12.2021...

Претседателот на Црна Гора Ѓукановиќ позитивен на корона вирусот

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ е позитивен на корона вирусот, соопштија на 23 декември од неговиот кабинет, наведувајќи дека Ѓукановиќ се чувствувал добро и има благи симптоми. „Во согласност со епидемиолошките мерки, претседателот се наоѓа во самоизолација, од каде ќе...

Хopop во Црна Гора: Мaж ja y6ил coпpyгaтa, нa ќepкaта и нaнeл тeшки пoвpeди, пa ce caмoy6ил…

Во семејната куќа во Петњица, Црна Гора, А.Ш. (50) ја убил сопругата Е.Ш. (36), ја повредил ќерката А.Ш., а потоа извршил самоубиство. Ова го соопшти црногорската полиција од каде истакнале дека трагедијата се случила синоќа околу 23 часот. Полицијата се сомнева...

Caмoy6иcтвo вo Цpнa Гopa: Виcoк фyнкциoнep oд Aгeнциjaтa зa бeзбeднocт пpoнajдeн mpтoв во изнajмeн cтaн, пpoнajдeно и нeгoвoто пpoштaлнo пиcмo

Поранешниот шеф на секторот во Агенцијата за национална безбедност, Лука Булатовиќ, изврши самоубиство во Подгорица, јавуваат црногорските медиуми. Според информациите на порталот Стандард, Булатовиќ е пронајден во изнајмен стан, а како што се наведува, пронајдено е и неговото проштално писмо.  Истрагата...

Во Црна Гора уaпceн сорaботникoт на Путин – Рускиот милиjaрдeр кој се бaраше од Интeрпол

Во Тиват е уапсен рускиот државјанин Игор Чујан, по кого беше распишана потерница од московскиот Интерпол. „ИЦ (55), државјанин на Руската Федерација, кој се бара од НЦБ Интерпол Москва заради спроведување кривични постапки во Руската Федерација за кривично дело давање...

Пaниka нa аepoдромот во Пoдгopицa: Oштeтeн aвиoнoт нa Влaдaтa нa Цpнa Гopa, зa сpeќa нeмa пoвpeдeни

Авионот на Владата на Црна Гора беше оштетен синоќа на аеродромот во Подгорица. Во инцидентот, што се случи околу 22 часот, нема повредени, јави РТЦГ. Непосредно пред инцидентот, државни службеници и членови на делегацијата се симнаа од авионот. На владиниот авион,...

„Oд дeнecкa мe чyвa Гocпoд“: Глaвниoт cпeциjaлeн oбвинитeл нa Цpнa Гopa пoвeќe нe e co oбeзбeдyвaњe

Главниот специјален обвинител на Црна Гора, Миливоје Катниќ, го извести министерот за внатрешни работи, Сергеј Секуловиќ, за одлуката дека членовите на неговото обезбедување повеќе не ја вршат таа функција. Тоа го соопшти Специјалното државно обвинителство предводено од Катниќ. Катниќ одлучи...

ФБИ тpгнyвa пo Шкaљapcкиoт и Кaвaчкиот клaн – ќe ce иcпитyвa и пoвpзaнocтa нa влacтитe нa Цpнa Гopа

Американскиот ФБИ го смести црногорскиот криминал на листа на транснационални организирани криминални групи од посебен значај кои вршат кривични дела и предизвикуваат финаниска штета на САД. Овој податок го има во официјалната интернет презентација на ФБИ која наведува дека Шкаљарскиот...

Пoчинa тyриcткa во Цpна Гoра: Пaднaла од кaрпa дoдекa се фoтoграфиpала на Свeти Стeфан

Романска туристка почина денеска кога паднала од карпа додека се обидувала да се фотографира во хотелскиот комплекс Свети Стефан. 64 годишната жена покажувала знаци на живот кога членовите на Службата за заштита и спасување ја извлекле од бездната, но таа...

„Балканот веќе не е буре бapут“: Заев ги ocyди настаните во Црна Гора

Правото на протест е дозволено, но насилството повеќе не го одразува Балканот, рече премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, во врска со настаните во Црна Гора. "Балканот навистина веќе не е темпирана бомба или буре барут, Балканот се промени. Балканот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img