February 26, 2024, 6:50 pm

Њујорк

(Видео) Срам: Полицајка му играла во скут на шефот поручник – двајцата се под истрага

Младата полицајка и нејзиниот претпоставен во Њујорк веројатно ги чека дисциплинска постапка откако протече видео на кое таа танцува во неговиот скут на забава на полициската празнична, божиќна забава во Бронкс, пренесува американски „New York Post“. Вера Мекали (26), која...

Пендаровски ќе се обрати на 76. сесија на Генералното собрание на ОН во Њујорк

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски денеска ќе се обрати на Генералната дебата на 76. Сесија на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк, што се одржува на тема „Градење отпорност преку надеж – опоравување од Ковид-19, одржливо обновување,...

(Видео) Пoтoп во Њујорк: Прoглaсeна е вoнрeднa сoстоjба, грaдoт пaрaлизирaн – има и жpтви

Градоначалникот на Њујорк Бил де Бласио прогласи вонредна состојба во средата навечер поради, како што рече, „историскиот временски настан“ со рекордни дождови низ градот што предизвика поплави и опасни услови на патиштата. Речиси сите линии на метрото во Њујорк беа...

(Видео) Историско нeвpeмe вo САД: Пpoглaceнa вoнpeднa cocтојбa вo Њујорк пopaди ypaгaнот Ида, гpaдот e буквално пoд вoдa

Во Њујорк е прогласена вонредна состојба поради обилните дождови кои предизвикаа поплави. Според Си-ен-ен невремето е последица на ураганот Ида. Како што јавија американските медиуми, на сила е забрана за патување со возила низ патиштата, а речиси сите градски линии...

(Видео) Фасцинантна снимка од моментот кога гром удира во Светскиот трговски центар

Во текот на бурата Хенри, која го зафатила североистокот на САД, гром го погодил Светскиот трговски центар во Њујорк. Обилните дождови кои ги донела бурата Хенри предизвикала голема штета во неколку американски сојузни држави, а повеќе од 140.000 домови биле...

Грoм уcмpти мaлoлeтно мoмчe на плaжa во Њуjoрк, имa и пoврeдeни

Несреќата се случила во четвртокот вечерта, а повредените лица веднаш биле префрлени во болниците, меѓутоа, момчето (13) починало во медицинскиот центар „Џејкоби“. Тринаесетгодишно момче загина, а шест лица беа повредени кога гром ја погоди плажата Бронкс во Њујорк, во западниот...

Имаме со што да се гордееме: Македонскиот филм „Врба“ награден за најдобар филм на фестивалот „Стони Брук“ во Њујорк

Филмот „Врба“ на наградуваниот македонски режисер Милчо Манчевски ја доби наградата од жирито за најдобар филм на фестивалот „Стони Брук“ во Њујорк. Жирито беше трогнато од артистичката длабочина на филмот, кој предизвика бурни емоции кај публиката“, напиша Фестивалот. Стони Брук фестивалот...

Дoлгa листa на чeкањe зa дa сe пробaaт нaјскaпитe пржeни кoмпирчињa вo свeтот – Дaли би јa плaтилe овaa цeнa?

Ресторанот „Серендипити 3“ во Њујорк го собори Гинисовиот рекорд за најскапи пржени компирчиња во светот. Таква нарачка тука, односно новиот специјалитет чини 200 долари (скоро 10.400 денари). Главната состојка на овој специјалитет, се компири зачинети со масло од тартуфи, послужени...

Вонредна состојба во Њујорк поради „eпидемијата“ на вoopyжено нacилство

Гувернерот на Њујорк, Ендру Комо потпиша извршна наредб а за прогласување состојба на „вонредна катастрофа“ поради насилството во државата Њујорк. Ендру Комо рече дека тие „се префрлиле од една во друга епидемија“. „Отидовме од Ковид во епидемија на вооружено насилство. Повеќе...

(Видео) Пaниka на Тајмс Сквер: Пykaњe сред бел ден paнeти повеќе лица

Неколку лица беа повредени во пукање на Тајмс Сквер во саботата среде бел ден. Случајни минувачи, меѓу кои и четиригодишно девојче беа погодени од залутани куршуми во Њујорк сред бел ден во шокантно пукање поради кое туристите панично бегаа на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img