January 18, 2022, 2:25 am

Давид Сасоли

Сасоли повика на земјите од Западен Балкан да им се дозволи пристапување кон Европската унија

Претседателот на Европскиот парламент Дејвид Сасоли повика на земјите од Западен Балкан да им се дозволи пристапување кон Европската унија, нарекувајќи го проширувањето „позитивен проект за мир и просперитет“, јави ДПА. „Проширувањето може да донесе огромни придобивки и за регионот...

Создава ли Европа koнфoнтaциckа агенда за средбата на Путин и Бајден?

Европскиот парламент, со своите изјави во врска со Русија, му наметнува конфронтациона агенда на американскиот претседател Џозеф Бајден пред средбата со рускиот лидер Владимир Путин, смета претседателот на Државната дума на Русија, Вјачеслав Володин. „Европскиот парламент и неговиот шеф, Давид...

Заев на средбата со Сасоли: „Во Брисел сме за да порачаме дека итно треба да се одблokира европскиот пат“

„Во Брисел сме за да порачаме дека итно треба да се одблокира европскиот пат, но преговори за македонскиот идентитет не се опција, истакна премиерот Заев на средбата со претседателот на Европскиот Парламент Давид Сасоли. Претседателот на Владата Заев, заедно со...

„Кремљ нема да ме зaмолчи“: Сасоли со остра реакција на caнkциите од Русија

Шефот на Европскиот парламент, Давид Сасоли, кому Русија му изрече санкции и му забрани влез во земјата, изјави дека „тоа нема да го спречи да се бори за човекови права“. „Очигледно Кремљ не ме сака. Јас го очекував тоа. Ниту...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...
- Advertisement -spot_img