January 18, 2022, 2:54 am

коалиција

Таравари жали по Алтернатива: Тешко ми е што не сме веќе заедно

Жал ми е, имавме супер соработка со Алтернатива, ако ме прашате дали ми е тешко што не сме веќе заедно, ќе кажам ДА, тешко ми е. И жал ми е што е така, рече генералниот секретар на Алијанса за...

Последниот чин за уништување на Македонија е новата „Пластелин коалиција“ – Мицкоски од Штип

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во изјава за медиумите од Штип вели дека во градот ветените проекти започнуваат со реализација. „Обврските кои ги имаме спрема граѓаните мора да се реализират. Во Штип ќе се формира економски совет, за соработка...

Германија на чекор до нова Влада предводена од СПД

Германската централно-левичарска Социјалдемократска партија (СПД) во саботата со огромно мнозинство изгласа за потпишување на коалицискиот договор за формирање нова влада со Зелените и либералните Слободни демократи (ФДП). Партиската конференција го одобри договорот со 98,8 отсто за, одржувајќи го претседателот СПД,...

Се pacитнyвa влaдинaтa кoaлициja: Дeмoкpaтcки cojyз нa влacитe oд Струга ja нaпyшти кoaлициjaтa co СДСМ

Се раситнува владината коалиција како на централно така и на локално ниво. Последни во низата кои ја напуштаат коалицијата е Демократски сојуз на власите кои ја напуштија коалицијата со СДСМ во Општина Струга. Тие преку соопштение ја известија јавноста...

СДСМ во коалиција со 20 партии за локалните избори

Со коалицијата „Најдоброто за мојата општина“ СДСМ и уште 20 политички партии заеднички ќе настапат на претстојните локални избори. Договорот за коалицијата беше потпишан попладнево на средба во штабот на СДСМ. Дефинирани се соработки на повеќе нивоа, заеднички советнички листи...

Во СДСМ средба на коалицијата, ќе биде потпишан договор за заеднички настап на локалните избори

– Во седиштето на СДСМ почна средбата на коалициските партнери на која се очекува да биде потпишан договор за заеднички коалициски настап на локалните избори. Како што најави СДСМ, по средбата во името на коалиција изјава ќе даде претседателот на...

Заев нajaвyвa гoлeмa кoaлициja co aлбaнcкитe пapтии: ДУИ, БЕСА, СДСМ и ДПА co зaeднички нacтaп нa лoкaлнитe избopи

раѓаните се светост и само тие определуваат кој треба да биде избран за градоначалник и затоа ние ги селектираме најдобрите можни кандидати, истакна премиерот Зоран Заев и прв човек на партијата на власт СДСМ, а во врска со амбиентот...

Заев откри кога ќе се знаат коалиционите партнери

Претседателот на СДСМ Зоран Заев за ТВ21 истакна дека до крајот на месецот ќе бидат готови коалициските договори. Тој додава дека поддршка ќе добие таа партија со која имаат коалиција, не прецизирајќи дали е тоа Беса или ДУИ. „Немам се уште...

Ахмети најави: Можна е коалција ДУИ-СДСМ за локалните избори

Лидерот на ДУИ Али Ахмети во интервју за ТВ21 истакна дека на локалните избори е можна коалиција со СДСМ. На прашање на ТВ21, дали ДУИ ќе настапи сама, или во коалиција со СДСМ на локалните избори, Ахмети одговори дека соработката...

Политичка драма во Израел: Завршува ерата на Нетанјаху, премиерот со најдолг стаж

Политичката драма го тресе Израел и претстои голема промена - ерата на Бенјамин Нетанјаху, најдолговечниот премиер на Израел, може да заврши наскоро. Мандатарот Jаир Лапид е близу до договор за формирање мнозинство, само неколку дена пред крајниот рок. Изборите во...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...
- Advertisement -spot_img