January 24, 2022, 11:55 am

Оксфорд

Meдицинcкa peвoлyциja нa пoвидoк? – Дaли „Oкcфорд“ paзви вakцинa зa paк?

Основата на вакцината за рак Оксфорд е истата технологија на вирусни вектори што се користи во вакцината Оксфорд или Астра Зенека. Научниците од Институтот Џенер на Универзитетот Оксфорд, кои стојат зад вакцината „Астра Зенекин“ против ковид 19, развија вакцина против...

Лoши вecти oд „Oкcфopд“: Дeлтa-cojoт дeфинитивнo ja „pyши“ eфикacнocтa нa вakцинитe

Зголемувањето на вакцинираните лица кои се заразени со коронавирус фрли сомнеж врз трајната ефикасност на вакцините против коронавирус, покажуваат новите студии, што би можело да влијае на владините одлуки за евентуално воведување дополнителна „засилувачка“ доза, објави Радио Слободна Европа...

(Видео) Избoдeн мaж во нaпaд со нoж во центарот на Лондон

Засега неидентификуван напаѓач со нож избодел маж во близина на станицата на подземната железници „Oxford Circus“, на крстосувањето меѓу улиците Окфсорд и Риџент во центарот на Лондон, објави во четвртокот полицијата на британската престолнина. Во инцидентот кој се одиграл околу...

Eкcпepти oд Оксфорд: Ce иcпитyвaaт eфeктитe oд мeшaњeтo нa paзлични вakцини пpoтив Koвид-19

Мешањето на различни видови вакцини против коронавирус е веројатно безбедно и ефикасно, но истражувачите се уште собираат податоци за да се потврди тоа, велат експертите од британскиот универзитет во Оксфорд. -Вакцините против Ковид-19, што се одобрени низ целиот свет, се...

Xaкиpaнa лaбopaтopиjaтa нa Оксфорд кaдe ce иcтpaжyвa кopoнaвиpycoт

Кибер банда извршила хакерски напад врз биолошката лабораторија на Универзитетот во Оксфорд, каде се истражува Ковид-19, соопшти денеска британскиот весник „Телеграф“. Според лондонскиот весник, хакирањето се случило во Одделот за структурна биологија, познат како „Страби“, каде се истражува Ковид-19, пренесуваат...

Унивepзитeтoт Оксфорд co нoвo иcтpaжyвaњe: Meшaњe нa paзлични вakцини пpoтив Koвид?

Универзитетот Оксфорд бара волонтери за прво светско истражување со кое треба да одреди ефикасноста на вакцинирање луѓе против Koвид-19 со прва доза од една вакцина, а втората доза од друга вакцина, пишува Градијан. Студијата која ќе ја спроведе Универзитетот од Охсфорд...

Во Велика Британија пoчнyвa имyнизaциja co вakцинaтa нa Оксфорд и АстраЗенека

Во Велика Британија од денеска почнува да се користи вакцината против Ковид-19 на фармацевтската компанија АстраЗенека и Универзитетот Оксфорд. Вкупно 530.000 дози од вакцината досега се дистрибуирани во шест англиски болници. Британската Влада најави дека во рок од неколку месеци...

Велика Британија oдoбpи yпoтpeбa нa вakцинитe нa Оксфорд и на АстраЗенека

Британскиот министер за здравство Мет Хенкок рече дека е одобрена за употреба вакцината на Оксфорд/АстраЗенека. Дистрибуцијата ќе започне на 4 јануари „и навистина ќе се забрза во првите неколку недели од следната година“, објави Би-Би-Си. Велика Британија нарачала 100 милиони дози...

По пpoмeнa нa фopмyлaтa, вakцинaтa нa Окcфopд oд 62% cкoкнa нa 90% eфикacнocт

Извршниот директор на британско-шведската фармацевтска компанија „АстраЗенека”, Паскал Сорио, тврди дека нивните истражувачи развиле „победничка формула” за зголемување на ефикасноста на вакцината. Сорио изјавата ја даде во време кога официјални лица се подготвуваат утре да ја одобрат вакцината на Оксфорд-АстраЗенека. Според...

Оксфорд: Пeтинa oд излeкyвaнитe oд Koвид-19 ќe дoбиjaт пcихичka 6oлecт

Една петина од пациентите кои се излекувале од коронавирусот најверојатно ќе развијат некоја психичка болест, велат истражувачите од Универзитетот Оксфорд, после големо истражување кое покажало дека 20 проценти од заразените развиле ментални проблеми во рок од три месеци. Најчести нарушувања...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...
- Advertisement -spot_img