January 18, 2022, 2:42 am

пензија

Една година ја криел мpтвaтa мajкa во пoдрyм за да и ја земa пeнзиjaта

Жител на Австрија повеќе од една година го чувал „мумифицираното” тело на мајка му во својот дом, за да ѝ ја зема пензијата, наведуваат полициските извештаи. Се верува дека 89-годишната жена, која страдала од деменција, починала уште во јуни минатата...

Од вторник исплата на августовските пензии

Августовските пензии ќе бидат на располагање преку мрежата на банкомати и во трговската мрежа од 31 август, соопшти Фондот за пензиско и инвалидско осигурување. За лицата кои не користат картички, пензиите ќе бидат исплатени етапно, со цел да се...

Oд вторник започнува исплатата на јунските пензии

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за месец јуни 2021 година и го задолжи Фондот на пензиско и инвалидско осигурување на Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна...

Бeз кoмeнтap..: Ceдyм гoдини гo чyвaл тpyпoт нa cвojaтa мajкa зa дa ja дoбивa нejзинaтa пeнзиja

Еден 47-годишен маж со српско потекло бил уапсен во вторникот во Париз, откако се пријавил во полиција дека го сокривал трупот на својата мајка за да продолжи да ја добива нејизната пензија, јави дописникот на МИА. Како што објави денеска...

6.000 лица на 64 години не сакале во пензија

Согласно законото решение, 6.000 лица на над 64 годишна возраст продолжиле да работат и не заминале во пензија. Со новото пак, законско решение, се предвидува да се продолжи работниот век до 67 години, но само за лицата вработени во здравствениот...

Oд утре почнува етапната исплата на јануарските пензии

Oд утре почнува етапната исплата на јануарските пензии со цел да се овозможи поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од коронавирусот КОВИД-19, информира Министерството за труд и социјална политика. Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките...

И жените ќе се пензионираат на 64 години

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска во готувањето на ТВ 24 истакна дека во собраниска процедура во моментот се наоѓаат четири закони: законот за работни односи, законот за вработени во јавната администрација, законот за здравствена заштита и...

Ова ли е достоинствена старост?: 77 илјади пензионери живеат со помалку од 200 евра

Висината на пензиите во Македонија се движи од над 50 илјади денари до нешто над 10 илјади денари. Просечната пензија на повеќе од 300 илјади пензионери изнесува нешто над 15 илјади денари. Новата директорка на ПИОМ Билјана Јовановска за...

Cитe paбoтници пocтapи oд 64 гoдини oдaт вo пeнзиja дo кpaјoт на 2021, ocвeн дoктopи и пpoфecopи: Пoднeceни зaкoнcкитe измeни

Предлог на законот за изменување и дополнување на Законот за работни односи влезе во Собранието, според кој сите работници, освен докторите од јавното секундарно здравство и професорите од високото образование, постари од 64 години ќе мора да се пензионираат...

ЗЛЕТОВЦИ ОСТАНАА СО ИСПРАЗНЕТИ СМЕТКИ:Вработен во Пошта украл 200 илјади евра

Злетовци останаа со испразнети сметки и штедни книшки. Бројката на измамени жители секојдневно се зголемува. Според мештаните кои денеска застанаа пред камерата на Телма од нивните сметки и штедни книшки поранешен службеник во Македонска пошта со години наназад успевал...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...
- Advertisement -spot_img