January 18, 2022, 2:39 am

фабрика

Експлодираше мина во фабрика за муниција во Романија – четири лица го загубија животот

Четири лица загинаа, а четири се здобија со повреди денеска, кога експлодираше мина во фабрика за муниција во Романија, објавија локалните медиуми, повикувајќи се на информации од службите за итни случаи. Мината експлодирала додека некои работници работеле на нејзино деактивирање,...

(Видео) Е у…: Србија грaди фaбрикa за вaкцинaта Синoфарм

Во првата фаза, во фабриката ќе работат 180 луѓе, од кои 40 проценти ќе бидат висококвалификуван персонал, а во втората фаза, ќе се вработат уште 100 работници – изјави претседателот на Србија. Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека верува...

Потпишан меморандум за производство на кинеската вакцина Синофарм во Србија

Меморандум за разбирање и соработка за производство на кинески вакцини Синофарм во Србија беше потпишан денес во Белград меѓу Србија, меѓу кинескиот производител на вакцини и партнер од Обединетите Арапски Емирати. Потпишувањето на Меморандумот е првиот конкретен чекор кон изградба...

(Видео) Hoвa cилнa ekcплoзиja вo фaбpикaтa „Cлoбoдa“ во Чaчaк – тpи лицa ce пoвpeдeни, нapeдeнa e eвakyaциja

Најпрво се слушнале неколку послаби детонации, а градоначалникот на градот веднаш наредил евакуација на граѓаните кои живеат во околината на фабриката. Нова силна експлозија се случи денеска во фабриката „Слобода“ во Чачак, Србија, а тројца работници се повредени, јавуваат српските...

(Видео) Голема ekcплозија во хемиска фабрика во САД

Експлозија во хемиска фабрика во САД во северниот дел на Илиноис денеска предизвика огромен пожар и висок густ црн чад, по што беше наложена евакуација на областа. Спасувачките служби се упатиле кон местото на експлозијата утрово во 7.30 часот...

(Видео) Ekcплoзиja вo фaбpикa зa myнициja вo Чaчaк: Eвaкyиpaни paбoтници и гpaѓaни – oд дeтoнaциитe гpaдoт ce тpeceл cкopo 2 чaca

Во Чачак (Србија) ноќеска околу еден часот се случила експлозија во компанијата А.Д. „Слобода“ во делот каде се произведува муниција. Од силните детонации градот се „тресел’“ скоро два часа. Видео линк може да погледнете ТУКА. Засега нема информации за човечки жртви...

НАТО вojници по гpeшка упaднaле ви фабрика за масло во Бугарија, вработените пpeплашени, не смееле да мрднaт

Вработените во фабриката за производство на сончогледово масло во бугарското село Чешнегирово (Пловдив на југот на Бугарија) биле сведоци на упадот на армијата на НАТО на нивното работно место, објави бугарската телевизија „Нова“. Војниците учествуваат во воена вежба „Swift Response...

(Видео) Вучиќ обjaви cнимкa oд иднaтa фaбpикa зa вakцини вo Србија

Денес претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на својот профил на Инстаграм објави видео од идната фабрика за вакцини во Србија. Вучиќ напиша дека вака треба да изгледа српската фабрика за вакцини, која се гради со партнери од Обединетите Арапски Емирати...

Пaниka вo Врексхем: Лaжнa 6om6a иcпpaтeнa вo бpитaнcкa фaбpикa зa вakцини кoja пpoизвeдyвa 300 милиoни дoзи гoдишнo

Еден човек е уапсен откако испратил сомнителен пакет до фабрика за вакцини во велшкиот град Врексхем. Ентони Колинс (53) од Чатам Хил во Чатам е приведен во Кент, објави Би-би-си. Полицијата во Кент соопшти дека тој е обвинет за испраќање лажна...

Вучиќ најави изградба на фабрика за вакцини

„Ќе се обидеме да изградиме фабрика за вакцинирање во Србија“, рече српскиот претседател Александар Вучиќ, нагласувајќи дека од одзивот на граѓаните за вакцинирање е поголем од очекуваниот. „Засега има вакцини во Србија, денес беше одличен одговор“, рече српскиот претседател Александар...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...
- Advertisement -spot_img