January 28, 2022, 12:02 pm

Бугарија го зацементира ветото: Црвено светло за Македонија, Албанија е подготвена преговори

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Бугарија нема да го промени ставот за почеток на преговорите за членство во Европската унија на Република Македонија. Ова го соопшти Министерскиот совет за БГНЕС.
Министерскиот совет појасни дека Бугарија ќе се придржува до Декларацијата на Националното собрание од 10 октомври 2019 година во врска со проширувањето на ЕУ и Процесот за стабилизација и асоцијација на Република Македонија и Република Албанија, како и како Рамковен став за европската перспектива на Република Македонија и Албанија, усвоен од Советот на министри на 9 октомври 2019 година и поддржан со декларацијата на Националното собрание од 10 октомври 2019 година.

Репортерот на БГНЕС појасни дека овој став на Бугарија ќе се брани за време на состанокот на Советот за општи работи (СО), што ќе се одржи на 14 декември 2021 година во Брисел.

„За Бугарија, основниот принцип на сопствените заслуги на секој кандидат останува одлучувачки. Бугарија верува дека Албанија е подготвена да напредува на патот кон ЕУ и е подготвена да го поддржи усвојувањето на Преговарачката рамка за земјата и одржувањето на првата Меѓувладина конференција“, е ставот на бугарската влада.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This