January 18, 2022, 2:42 am

(Видео) Дpoн влeзe вo Чepнoбил: Пoглeднeтe кaкo изглeдa peaктopoт 5

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Едно од најопасните и најнепристапни места, нуклеарната централа во Чернобил, е истражувано од дронот „Елиос 2“.

„Елиос 2“ за првпат по нуклеарна несреќа во април 1986 година влезе во 5 реактор за да истражи дали има нуклеарен отпад.

Овој реактор бил во завршна фаза на изградба за време на експлозијата, но не беше познато дали во базените имало прачки со гориво од осиромашен ураниум.

„Елиос 2“ откри дека базените се празни, односно дека нема реактен нуклеарен отпад во реакторот.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This