January 17, 2022, 4:27 am

Времето утре дождливо и постудено – еве какво време не очекува во наредните денови

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Времето денеска ќе биде облачно со врнежи од дожд, а на повисоките планини на северозапад од снег.

На места врнежите ќе бидат поројни и обилни, особено попладне и во ноќните часови кога поради спуштање на постудена воздушна маса и на повисоките места ќе преминуваат во снег. На повеќе места ќе наврнат над 20 л/м2 воден талог. Преку денот ќе дува умерен до засилен јужен ветер, кој во текот на ноќта ќе го промени правецот во северен.

Утре ќе биде облачно и постудено со врнежи од дожд, а на планините и повисоките места од снег каде ќе се формира нова снежна покривка. Услови за слаб снег ќе има и на некои пониски места во северните и источните делови. Ќе дува засилен северен ветер, особено вдолж Повардарието.

Во среда и четврток претпладне ќе има преодно стабилизирање со ниски утрински температури, а потоа следува период на променливо облачно време со повремени врнежи.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This