January 17, 2022, 2:35 am

Лyдило во Турција, лиpaта зaгyби 45 проценти од вредноста: Ердоган нapeди истpaга за можна манипулaциja со валутата

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган нареди истрага за можна манипулација со домашната валута, откако лирата неделава нагло падна на рекордно ниско ниво во однос на доларот, јавува Анадолу.

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган нареди истрага за можна манипулација со домашната валута, откако лирата неделава нагло падна на рекордно ниско ниво во однос на доларот, јавува Анадолу.

Ердоган го задолжи Државниот надзорен совет, агенцијата за ревизија која поднесува извештаи на Претседателството, да ги идентификува институциите кои купиле големи количества девизи и да утврди дали дошло до некаква манипулација.

Лирата неделава падна на рекордно ниско ниво откако Ердоган вети дека ќе се држи до политиката на ублажување на каматните стапки.

Лирата годинава изгуби дури 45 отсто од вредноста, а околу половина во последните две недели.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This