January 17, 2022, 6:14 pm

Меркел: Нe пoддpжaв фикceн дaтyм зa влeз нa Зaпaдeн Бaлкaн вo ЕУ

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека учесниците на самитот ЕУ-Западен Балкан се согласиле дека земјите од Западен Балкан припаѓаат на Европа, но дека таа не поддржала давање фиксен датум на државите од Западен Балкан за нивно пристапување кон Унијата.

– Не поддржав да им се даде фиксен датум на земјите од Западен Балкан за нивно пристапување во Европската унија, истакна Меркел на самитот ЕУ-Западен Балкан во Брдо кај Крањ.

Таа, исто така, изрази надеж дека проблемите околу блокадата на пристапните преговори на Северна Македонија можат да се надминат.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This