January 19, 2022, 9:50 am

Новиот германски канцелар веднаш удри по Русија: „Ќе има поcлeдици доколку не се почитуваат границите“

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Новиот германски канцелар Олаф Шолц изјави дека во ситуацијата со Украина сите треба да го почитуваат принципот на неповредливост на границите, а дека во спротивно ќе следат последици, пренесе германската телевизија „Велт“.
„Имаме јасен став. Сакаме сите да го почитуваат принципот на неповредливост на границите. Сите разбираат дека ќе има последици ако е поинаку. Поентата е дека границите не се прекршуваат“, рече Шолц, одговарајќи на прашањето дали Берлин е подготвен да го користи гасоводот „Северен тек 2“ како лост на притисок во ситуацијата околу Украина.
Шолц нагласи дека пуштањето во употреба на гасоводот „Северен тек 2“ во Германија се одвива според регулирана процедура која сега напредува внимателно.
„Веќе се донесени многу одлуки, благодарение на кои е изграден гасоводот“, потсети новата германска канцеларка.

Тој уште еднаш повика да се спречи конфронтација во Украина и да се почитува принципот на неповредливост на границите, бидејќи тоа ја зајакнува општата безбедност.
Западните медиуми во последно време активно зборуваат дека Русија наводно подготвува напад врз Украина. Киев прво ја демантираше информацијата и соопшти дека не забележале зголемување на бројот на руските сили на границата, но подоцна почнале да зборуваат и за планираниот напад. Москва постојано ги отфрла овие наводи, нагласувајќи дека тоа го оправдува распоредувањето на контингентот на НАТО во близина на руските граници .

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This