February 29, 2024, 11:58 pm

ФЕСТИВАЛ НА ХАРМОНИКИТЕ: Во рамките на Битфест 2017 та, се одржа јубилејното петто по ред издание на Фестивалот ХАРМОНИКИТЕ

На 05 и 06 јули во Магазата во рамките на Битфест 2017 та се одржа јубилејното петто по ред издание на Фестивалот ХАРМОНИКИТЕ. Организатори на овој Фестивал се Здружението Непокор и Савевски Продукција. Љубителите на музиката двете фестивалски вечери уживаа...

ПЕДЕРИТЕ И ЛЕЗБЕЈКИТЕ ГИ СМЕСТИ ЛИ? Тони Михајловски со прашање до новиот министер за култура!

Со ниту еден министер за култура не ми одела работата. Со овој почнавме со дисциплинска. Па да тераме Леонарде. Ти така сакаше да почнеме. Ти прв почна. Рече дека ќе ги истребиш сите наркомани, алкохоличари и манијаци од театар. Ќе...

Грандиозниот објект на Филхармонија е завршен- капитален проект вреден 37 милиони евра

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска го посети целосно завршениот објект на Македонската филхармонија кој е еден од најкапиталните проекти за Македонија, за Скопје како и за самите музичари и публиката. Проектот е во вредност од 37 милиони евра...

СВИРИ ИМ ТАМУ ДА СЕ ВЕСЕЛАТ: Пораки со сочувство до семејството на легендарниот Зоран Маџиров

Иако последните шест месеци по тешката сообраќајка ги помина во болнички кревет, во длабока кома, тажната вест за единствениот Зоран Маџиров, денеска ја шокираше македонската јавност. Последна почит до својот колега и пријател испраќаат голем број на јавни личности. Музичари,...

ВЕЧЕРВА ЗАБАВА ВО ЧЕСТ НА ЈУРИ ГАГАРИН: Руската амбасада ве повикува на „Yuri’s Night” во хотелот Русија!

Вечерва (11.ти Април) во „Скај-бар“ на хотелот „Русија“ ќе се одржи прослава „Yuri’s Night“ во организација на хотелот „Русија“ со поддршка на Амбасадата на Русија во Република Македонија и почесен конзулат на Русија во Битола. На 12 април Амбасадата во...

ГРУЕВСКИ СО СОПРУГАТА НА ПРЕТСТАВА: На премиерното одигрување на „Франкенштајн# Алхемија на животот“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски со сопругата Боркица вчера вечер присуствуваше на премиерата на преставата“ Франкенштајн # Алхемија на животот“ која е на режисерката од Бугарија Лилиа Абаџиева, според романот на Мери Шели „Франкенштајн или новиот Прометеј“. Во преставата играат...

СЕ РАСПРОДАВА БАЛЕТСКИОТ СПЕКТАКЛ „КЛЕОПАТРА“: Јубилејни 25 години уметничка дејност на Александра Мијалкова

Беше предизвик повторно да работам со тимот на меѓународни реномирани уметници. Чест ми е што мојата кариера ќе ја крунисам со ликот на Клеопатра, последната кралица на Египет. Нејзината женственост и убавина мене како уметник ми овозможија да ги...

КАКО ИЗГЛЕДА ФИЛМОТ ШТО СЕ СНИМАШЕ НА ОБИКОЛНИЦАТА: Францускиот филм „А Фонд“ врвно филмско остварување снимено во Македонија!

Францускиот филм „А ФОНД“ на режисерот Николас Бенамоу се очекува да се проектира во киносалите во франција на 21 декември годинава. Главната локација на снимањето се случуваше токму на скопската обиколница. Минатата година додека траеше снимањето, обиколницата беше затворена 7-ми...

Министерството за култура ја запре одлуката на ЗАМП за забрана за емитување на македонска музика!

Министерството за култура донесе Решение за запирање од извршување на Одлуката на Собранието на ЗАМП со која се забранува емитување на авторски музички дела по пат на радиодифузно емитување. Соопштението на Министерството го пренесуваме во целост Министерството за култура, во согласност...

ЕВАКУИРАН КАПИТОЛ МОЛ: Поради земјотресот предизвикани помали штети во трговскиот центар!

Поради силниот земјотрес кој што се случи попладнево пред неколу минути, беше евакуиран трговскиот центар Капитол Мол. Според информациите објавени на дел од порталите, големиот потрес придонел за мала материјална штета низ продавниците.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img