January 18, 2022, 2:48 am

Ce тoпaт вo ycтa: Бoжиќни мeдeни кoлaчињa

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Направете Божиќни медени колачиња.

СОСТОЈКИ:

  • 5 шолји брашно, 2 јајца, 1 шолја шеќер, 1 шолја мед, 1 шолја масло, 1 ванилин шеќер, 2 лажички сода.

ПОДГОТОВКА:

Се мати медот со сода, се додаваат матени јајца со шеќер и ванила.

Се става постепено маслото.

Се додава постепено и брашното додека матите.

Се прави тесто и се сечат медењаци во форма по избор.

Се печат на плех со хартија 20 минути на загреана рерна на 180 степени.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This