January 19, 2022, 11:43 pm

Paдиkaлните Албанци го претворија Косово во „kpиминалнa црна дупка во Европа“, изјави Захарова

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Радикалните Албанци го претворија Косово во „криминална црна дупка во Европа“, изјави денеска портпаролот на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

На редовниот брифинг со новинарите, по повод новите напади врз српските цркви на Косово и Метохија, таа рече дека Мисијата на ООН и ЕУ се должни да преземат мерки за да се осигури безбедноста на верските објекти и верниците во покраината, на што Русија, како што потсети, упорно инсистира.

Таа посочи дека насилството на радикалните косовски Албанци врз Србите и православните светилишта трае со години, и дека тоа не се само инциденти кои станале почести во последно време.

„Ова најдобро ја покажува неодржливоста на квази-државноста на Косово и докажува дека овој регион е претворен во криминална црна дупка на картата на Европа“, рече Захарова, пренесува Спутник.

Таа посочи дека Русија секогаш остро го осудувала насилството на радикалните Албанци врз Србите и српските светилишта, пренесува Танјуг.

Епархијата Рашка и Призрен неодамна објави дека камената црква Св. Петок во Витина, и на Св. Ѓурѓовден од камбанаријата на црквата Св. Апостолите Петар и Павле во блиското село Клокот, непознати лица се обиделе да го отстранат црковното знаме од камбанаријата.

Во соседното село Партеш, на почетокот на оваа година беа украдени пари и црковни скапоцености од црквата Св. Според епархијата, тројцата исто така истакнуваат дека последниот бран насилство не е само, како што сакаат да велат косовските институции, дел од секојдневниот живот во кој има и грабежи во џамиите.

Во соопштението се наведува дека нападите врз српските храмови се континуирани и дека тие претежно имаат етничка и религиозна припадност затоа што се насочени контра заедница чие присуство очигледно некому му пречи.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This