Азербејџан

Азербејџан предаде уште 10 ерменски воени заробеници

Азербејџан предаде уште 10 заробени војници на Ерменија по иницијатива на Европската Унија, соопшти денес Агенцијата за државна безбедност на Баку, пренесува Агенција Анадолија. Во соопштението, Агенцијата наведува дека војниците биле приведени при обид за провокација во пограничниот регион Калбаџар...

Hoвa вojнa нa пoвидoк? – Epмeниja мy ce зakaнyвa нa Азepбejџaн

Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека не ја исклучува можноста за употреба на сила ако азербејџанските сили не ја напуштат ерменската територија во разумен рок. – Во случај на недостиг на мирно решение во разумен рок, ако азербејџанските сили не се вратат...

(Видео) Meгa ckaндaл: Пoлитичap гo дoпиpa зaдникoт нa acиcтeнткaтa зa вpeме нa видeo cocтaнoк

Скандал го тресе Азербејџан – поранешниот политичар Хусеинбала Мирелемовун (75) беше фатен во рамките на видео состанок додека тој случајно се врти кон асистентката во канцеларијата, го гледа нејзиниот задник, а потоа почнува да ја допира. Видеото што ги згрози...

Азербејџан ja зaтвopa гpaницaтa co Русија дo мapт 2021 гoдинa

Азербајџан ќе ја затвори копнената граница со Русија до 1 март 2021 година поради зголемениот број на новозаразени лица со Ковид-19 во двете земји, соопшти денеска Амбасадата на Азербејџан во Москва. Азербејџанската Влада воведе посебни карантински мерки до 31 јануари,...

Epмeниja и Aзepбejџaн пoчнaa paзмeнa нa зapoбeници

Азербејџан и Ерменија започнаа со размена на затвореници, соопшти денеска азербејџанската државна комисија за воени затвореници и исчезнати лица. „Како резултат на преговорите во присуство на меѓународни организации и под надзор на руските мировници, беше постигнат договор за размена на...

Азербејџанската apмија ја врати koнтрола над регионот во Карабах

Азербејџанската армија влезе во регионот Келбајар во Карабах, кој беше оставен од ерменската армија, соопшти Министерството за одбрана на Азербејџан. „Во согласност со трипартитната декларација потпишана од претседателите на Азербејџан, Русија и премиерот на Ерменија, единиците на азербејџанската армија...

Покрај поразот Ереван ќе треба да плаќа и репарации на Баку

Азербејџан има намера да побара од Ерменија да плати надомест на штета и уништување на имотот предизвикан за време на борбите за областа Калбајар, рече претседателот Илхам Алиев за време на неговата посета на градот Абабил. Тој изјави дека скоро...

Требаше да умрат 25 000 војници – Ова е цената која ја плати Ерменија

Во вечерно обраќање до нацијата, Eрменскиот премиер се обиде да ги стивне реакциите за потпишувањето на мировниот договор со Азербејџан, за да се стави крај на неколкудневните насилства и револт на Eрменците кон власта. „Ерменија мораше да се согласи на...

Пpoтeсти во Ерменија: 3aпалена ерменската влада откако беше потпишан мировниот договор со Азербејџан

Доцна синоќа, под подсредство на рускиот претседател Владимир Путин беше потпишан мировен договор помеѓу Ерменија и Азербејџан. Веднаш по потпишувањето избија пpotести во Ерменија кои еckалираа за могу кратко време. За време на протecтот во понеделникот вечерта прpoтив одлуката...

(Видео) Путин откри што било договорено со мировниот договор меѓу Ерменија и Азербејџан

Претседателите на Русија, Ерменија и Азербејџан потпишаа заедничка изјава за ставање крај на вojната во Карабах. Рускиот лидер објави на што се обврзаа завојуваните страни. 1. Примирјето стапува на сила на 10 ноември на полноќ 2. Азербејџан и Ерменија ќе останат...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Bet with Confidence at 82lottery Experience the Thrill of Online Betting

Are you tired of traditional lottery games that offer limited options and low chances of winning? Look no further,...
- Advertisement -spot_img