Александар Вучиќ

Вучиќ обвинyва: Курти денеска aпcеше Срби поради „Отворен Балкан“

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја коментираше акцијата на косовската полиција во Штрпце во Тирана, во која беа уапсени 10 лица, меѓу кои и поранешниот претседател на таа општина, оценувајќи дека тоа е реакција на Приштина на самитот во...

(Видео) Уапсени две лица кои го запалија српското знаме во Тирана

Полицијата во Албанија уапси синоќа две лица поради сомнеж дека го запалиле српското знаме во текот на вчерашните протести во Тирана, пренесуваат албанските медиуми. Според информациите на албанскиот портал Топ чанел, уапсените лица биле спроведени до полициска станица за испрашување. На...

Има од кого да учи дипломатија: Заев си го понесе Ковачевски во Тирана на самитот „Отворен Балкан“

Заев, Ковачевски и Димковски денеска учествуваат на самитот на „Отворен Балкан“ во Тирана. Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, придружуван од заменик-министерот за финансии Димитар Ковачевски и заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски денеска учествува...

Поради бeзбедносен ризиk преместена средбата на Заев, Вучиќ и Рама

Наместо во Тирана, албанскиот премиер Еди Рама ќе ги пречека македонскиот премиер Зоран Заев и српскиот претседател Александар Вучиќ во Елбасан, по повод состанокот на регионалната иницијатива „Отворен Балкан“. Според објавената агенда Заев и Вучиќ во Елбасан треба да пристигнат...

Вучиќ за Македонците: Ние го прифаќаме нивниот јазик и нација, ние сме единствените кои немаме никаков проблем со нив

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ најави дека претстојната средба „Отворен Балкан“ во Тирана ќе донесе многу добри и важни заклучоци, како и многу придобивки за сите граѓани. Веруваме дека се приближуваме до она што многу ќе го олесни движењето не...

(Видео) Вучиќ: Лекот против коронавирусот пристигна во Србија

Лекот против коронавирусот на американската компанија МСД пристигна во Србија, соопшти претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ. Видеото може да го погледнете ТУКА. Вучиќ по овој повод се огласи на Инстаграм. – Новиот лек против коронавирусот пристигна во Србија! Купен е во...

Србија станува хеликоптерска сила во регионот

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска најави дека земјата во 2022 и 2023 година ќе набави уште околу 30 хеликоптери и дека ќе биде хеликоптерска велесила во регионот, јави дописникот на МИА од Белград. -Голем број хеликоптери се набавени годинава...

Вучиќ: Нема да има поскапувања на струјата и гасот во текот на зимата

„Во современиот свет три работи се важни, заедно со економијата и растот на БДП, кои се земаат здраво за готово, тоа се и енергенси - струја, гас, нафта, храна и вода и армијата“, вели српскиот. претседателот Александар Вучиќ.наодите и...

Вучиќ: Странците ја уништија Југославија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ по повод денешниот ден 29 ноември кој се сметаше за роденден на СФРЈ изјави дека верува оти надворешниот фактор бил клучот за уништување на Југославија Вучиќ рече дека е важно да се слушаме и кога...

Вучиќ плаќа 2.500 евра за првороденче: На Србија ѝ се потребни деца, полека исчезнуваме како народ

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска ги претстави новите демографски мерки, од кои прва е зголемувањето на финансиската поддршка на семејствата за првороденото дете од 100.000 на 300.000 динари (2.500 евра). Вучиќ откри дека се договорени мерки за поттикнување на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img