Ангела Меркел

Европа по Меркел: Кој ќе биде новиот лидер на Европа по пензионирањето на неофицијалната европска кралица?

Промените на германската политичка сцена и пензионирањето на неофицијалната европска кралица Ангела Меркел отворија простор за профилирање на нови лидери во рамките на Европската унија, а најверојатните се новиот германски канцелар Шолц, францускиот претседател Макрон и италијанскиот премиер Драги. Според...

(Во живо) Нов Канцелар во Германија по 16 години – Завршува ерата на Ангела Меркел

Новиот германски парламент го избра Олаф Шолц за канцелар откако Ангела Меркел заминува по 16 години на чело на најголемата европска економија. Тој сега треба да положи заклетва, заедно со новиот кабинет. - Пренесуваат од Дојче Веле. Германскиот Бундестаг го...

(Видео) Вoeн ритуaл за испраќање на Ангела Меркел

Германските сојузни вооружени сили со највисока воена церемонија за цивили, се збогуваа со канцеларката Ангела Меркел. Ова стана неофицијална церемонија за збогување со министрите за одбрана, претседателите и канцеларите, известува Дојче веле. Меркел беше првата источногерманска канцеларка во земјата и првата...

Меркел за ситуацијата со коронавирусот: Не се доволни мерките што се во сила

Ангела Меркел им порача на лидерите на нејзината конзервативна партија (ЦДУ) дека мерките преземени за запирање на ширењето на коронавирусот во најголемата европска економија се недоволни и дека е потребна посилна акција. Се наоѓаме во драматична ситуација. Мерките што сега...

Ангела Меркел откри со што ќе се занимава откако ќе замине во пeнзија

Германската канцеларка Ангела Меркел, која во 2018 година најави дека нема да се кандидира повторно на националните избори одржани минатиот месец, успешно ја водеше Германија низ кризи, вклучително и глобалната финансиска криза, мигрантската криза и пандемијата на коронавирус. Германската канцеларка...

Меркел: Згoлeмyвaњeто нa бpojoт нa нoвoзapaзeни тpeбa дa нe зaгpижи cитe

Германската канцеларка во заминување Ангела Меркел рече дека е „многу загрижена“ за зголемувањето на бројот на новозаразени со коронавирус и хоспитализирањата и ги повика луѓето да не бидат невнимателни во пандемија.  – Тоа треба да нѐ загрижи сите. Но, фактот...

Меркел: Нe пoддpжaв фикceн дaтyм зa влeз нa Зaпaдeн Бaлкaн вo ЕУ

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека учесниците на самитот ЕУ-Западен Балкан се согласиле дека земјите од Западен Балкан припаѓаат на Европа, но дека таа не поддржала давање фиксен датум на државите од Западен Балкан за нивно пристапување кон...

Кoj e Олаф Шолц, чoвeкoт кој ќе ja нacлeди Ангела Меркел?

Кандидатот на Социјалдемократската партија на Германија која победи во тесна трка на неделните парламентарни избори, Олаф Шолц, ќе ја наследи Ангела Меркел на функцијата канцелар. Олаф Шолц е актуелен вицеканцелар и министер за финансии на Германија. Шолц, кој припаѓа на поконзервативното...

Германска фабрика направи кадифено мече во чест на Ангела Меркел

Германска фабрика за играчки направи мече во чест на Ангела Меркел, додека канцеларката се подготвува политички да се пензионира по 16 години на чело на владата. Херман-Шпилверен, со седиште во баварскиот град Кобург, претстави играчка висока 40 сантиметри, која има...

Седумте најголеми kpизи и kaтacтpoфи на Ангела Меркел во 16 годишното владеење

По 16 години на власт, истекува мандатот на германската канцеларка Ангела Меркел. Ја остава својата партија на работ на изборен пораз, нејзината земја е понестабилна, а Европската унија поделена отколку што беше. Се разбира, не е се нејзина вина....
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img