August 19, 2022, 12:01 am

АстраЗенека

(Фото) Ултра модерно: Нова био-медицинска лабараторија на Астра Зенека

Центарот за „откривање“ AstraZeneca (DISC) лоциран во Кембриџ, Обединетото Кралство беше претставен вчера. DISC е дел од биомедицинскиот кампус во Кембриџ (CBC), замислен како иден водечки центар за биомедицинско истражување и развој. Зградата е триаголен стаклен диск со заоблени рабови...

Две дози вакцина не ја спречуваат заразата со Oмикрон

Научниците од Велика Британија предупредуваат дека две дози вакцина против коронавирус не се доволни за да се спречи инфекција со новиот сој омикрон, пишува британски Би-би-си. Новите анализа кај случаи заразени со омикрон и делта-сојот во Велика Британија покажале дека...

Одобрен лек на „АстраЗенека“ против Ковид-19

Американската агенција за храна и лекови (ФДА) го одобри лекот Астра Зенекa против коронавирус – „Евушелд“.Тоа е коктел од антитела што ја спречува инфекцијата на лицата со ослабен имунитет и оние кои имале силни несакани ефекти од вакцинацијата.Лекот е...

„Фајзер“ плаќал експерти да ја дискредитираат вакцината на „АстраЗенека“?

Професорот сер Ендрју Полард, директор на оксфордската група која ја разви вакцината „Астра Зенека“, исто така ги отфрли тврдењата и предупреди на опасност од ширење дезинформации Фармацевтскиот гигант „Фајзер“ е обвинет дека плаќал експерти за да се дискредитира вакцината против...

Креаторот на вакцината „АстраЗенека“ предупредува: Следната пандемија може да биде посмртоносна

Идните пандемии би можеле да бидат посмртоносни од сегашната криза со ковид-19, предупреди еден од научниците вклучени во развојот на вакцината Оксфорд-АстраЗенека. Професорката Сара Гилберт рече дека треба да се инвестираат повеќе ресурси во подготвеноста за пандемијата за да се...

Во земјава има вкупно 470 илјади вакцини „Фајзер“ и 20 илјади „АстраЗенека“, се очекува и донација од Италија

Предлог-мерките на Комисијата за заразни болести со кои се бара вработените во јавниот сектор на работното место да приложат сертификат за вакцинација, негативен ПЦР тест со важност од 72 часа кој ќе го прават на нивни трошок или сертификат...

На дел од вакцините „АстраЗенека“ во Македонија им истекува рокот

Вакцината Астра Зенека во Македонија се користи само за популацијата над 60-годишна возраст.  Слободен печат дознава дека на дел од вакцините кои ги имаме на залиха им истекува рокот на крајот на ноември, по што оние кои нема да бидат аплицирани, ќе...

Европска агенција за лекови: Heвpoлошко пopeметување можен нecaкан eфeкт на АстраЗенека

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави денеска дека е можно невролошкото пореметување Гилен-Бареов синдром (ГБС) да се појави како несакан ефект на вакцината против коронавирус на Астразенека, развиена од АстраЗенека, пренесува Танјуг. ЕМА исто така објави дека се можни некои...

АстраЗенека развива лек за болните од Вилсонова болест

АстраЗенека денеска објави дека последната фаза од клиничкото тестирање покажала дека нивниот лек за ретки болести, што предизвикува акумулација на бакар во телото, е три пати поуспешен во отстранувањето на наслаги на ткивата во споредба со стандардниот третман. Лекот е...

Втоpa дoнaциja oд Хрватска: Пpиcтигнaa 20.000 вakцини „AcтpaЗeнeкa“

Утрово во земјава пристигнаа 20.000 вакцини на „Астра Зенека", донација од Република Хрватска. Вакцините веќе од следната недела ќе бидат дистрибуирани по вакциналните пунктови низ земјата. Ова е втора донација на вакцини „Астра Зенека", од страна на хрватската Влада....
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img