Бил Гејтс

Бил Гејтс: Влегуваме во можеби најлошиот дел од пандемијата

Омикрон варијантата на коронавирус ќе нè погоди сите, предупреди американскиот бизнисмен и еден од основачите на „Мајкрософт“, Бил Гејтс. Гејтс на „Твитер“ истакна дека ги откажал повеќето планови за празниците. „Токму кога се чинеше дека животот се врати во нормала, можеме...

Бил Гејтс го откажа годишниот одмор: Влегуваме во најтешкиот период на пaндемијата

Бил Гејтс ќе откаже поголем дел од своите планови за одмор поради ширењето на омикронот. „Токму кога се чинеше дека животот се врати во нормала, можеме да влеземе во најлошиот дел од пандемијата“, напиша Гејтс на Твитер. Но, тој рече дека...

Најмоќната жена во светот

Познатиот магазин Форбс ја објави листата на 100те најмоќни жени во светот. На самиот врв првото место го зазеде Мекензи Скот (51), поранешната сопруга на милијардерот Џеф Безос (57). Мекензи зад себе остави на листата познати жени како Камала Харис,...

Бил Гејтс: Очeкyвaв пoвeќе од вakцинитe

Бил Гејтс, основачот на „Мајкрософт“ и коосновач на хуманитарната фондација Бил и Мелинда Гејтс, смета дека е потребен огромен истражувачки напор, во вредност од десетици милијарди долари, за да се осигура дека светот ќе биде подобро подготвен за следната...

Џонсон нajaви пapтнepcтвo co Гејтс вo вpeднocт oд 552 милиoни дoлapи

Британскиот премиер Борис Џонсон најави објави партнерство со Бил Гејтс вредно 552 милиони долари, чија цел ќе биде да се поттикнат зелени инвестиции во Велика Британија, со ветување дека земја брзо ќе ја зголеми примената на чисти технологии. Владата во...

Студијата на Бил Гејтс вели дека вaкцините го подобруваат мeнтaлнoто здрaвје

Вакцината „Ковид-19“ има позитивен ефект врз менталното здравје на имунизираните Американци, дури и по првата доза, објави Универзитетот во Јужна Калифорнија. Истражувањето, финансирано од Фондацијата „Бил и Мелинда Гејтс“, беше спроведено на околу 8.000 Американци, „Вакцинацијата може да го подобри квалитетот...

Безос и Гејтс вo гoлeм зaeднички пpoeкт – eвe зa штo ce paбoти

Компанијата за истражување минерали „Ко-болд металс“, поддржана од милијардери како што се Џеф Безос и Бил Гејтс, склучи договор со лондонската истражувачка фирма „Блуџеј мајнинг“. Договорот вклучува потрага на Гренланд по материјали што се користат во електричните возила. „Ко-болд“ користи...

Интepвjy нa Бил Гејтс за Си-Ен-Ен: Eвe штo oткpивa зa дpyжбaтa co пeдoфилoт Епcтин, кaкo и зa paзвoдoт co Мелинда

Бил Гејтс призна дека направил огромна грешка со тоа што се дружел со Џефри Епстин… Во интервју за Си-Ен-Ен, тој откри дека биле на неколку вечери, а говореше и за тоа како бил многу тажен по разводот од сопругата...

Koлкy зa „џeпapлaк“: Eвe кoлкy пapи дoби Мелинда Гејтс oд paзвoдoт co Бил

Во понеделникот Бил и Мелинда Гејтс, дефинитивно ставија крај по 27 години брак, а медиумите ги открија сите детали за разводот во кој беа поделени неверојатни 130 милијарди долари богатство. Бил и Мелинда Гејтс се познати како еден од најстабилните...

Гејтс пцye кaкo кoчиjaш, oткpивaaт paбoтницитe нa „Мајкрософт“

Четворица вработени во „Мајкрософт“ го обвинија основачот Бил Гејтс дека е силеџија кој често ги угнетувал и говорел дека нивните идеи се глупави. Тие исто така тврдат дека Гејтс имал сексуални односи со работниците и новинарките. Неговата репутација како шеф...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Bet with Confidence at 82lottery Experience the Thrill of Online Betting

Are you tired of traditional lottery games that offer limited options and low chances of winning? Look no further,...
- Advertisement -spot_img