вакцинација

Анкета: Половина од Германците не се задоволни од кампањата за вакцинација против Ковид-19

Секој втор човек во Германија е незадоволен од организацијата на кампањата за вакцинација против Ковид-19, покажуваат резултатите од истражувањето на „ЈуГов“ (YouGov) за германската новинска агенција ДПА. Деветнаесет отсто од испитаниците изјавиле дека се многу незадоволни, а уште 31 процент...

Германија: Ќе мора и четврта доза

Германскиот министер за здравство Карл Лаутербах очекува зголемување на бројот на заразени со вирусот околу Нова година и изјави дека најверојатно ќе биде потребна четврта доза од вакцината за да се одржи најдобриот имунолошки одговор на Kовид-19. Лаутербах за германскиот...

Нема дополнителни рестриктивни мерки за празниците – спласнат интересот за вакцинација

Нема дополнителни рестриктивни мерки за празниците, а дел од ковид центрите се затвораат и целата интерна клиника се враќа во нормала, истакна вчера министерот за здравство Венко Филипче. Според него, сегашните рестриктивни мерки во пресрет на новогодишните празници се доволни...

Приведен маж: Седум пати се вакцинирал во име на други лица

Во Словенија е приведен маж кој во последните два месеци седум пати бил вакциниран против Ковид-19, а кривично ќе одговараат уште четворица, на чие име бил вакциниран за да добијат сертификат за вакцинација. Тие се товарат за манипулација при вакцинација...

Израел е првата земја во светот што ја воведува четвртата доза од вакцината

Израелскиот премиер Нафтали Бенет даде инструкции да почнат подготовките за давање четврта доза вакцина против коронавирус за одредени групи од населението. Панел здравствени експерти препорачаа четврта доза вакцина за постарите од 60 години, ризичните групи и медицинскиот персонал. Со тоа...

„Бионтек”: Дури и тројно вакцинираните може да го пренесат „Омикрон“

Извршниот директор на германската компанија „Бионтек”, која е еден од производителите на вакцината против Ковид-19 – Фајзер/Бионтек, изјави дека раните податоци за ефикасност на вакцината против сојот Омикрон делуваат „смирувачки”, но предупреди дека вакцините сами по себе нема да...

Голем скандал ја тресе Германија: На децата им дале погрешни вакцини против Ковид-19…

Неколку деца во Германија случајно примиле вакцини против Ковид-19 на фирмата „Модерна“ која не е одобрена за употреба за нивна возраст. Според зборовите на надлежните, неколку деца во регионот Олпа во покраината Северна Рајна-Вестфалија примиле доза „Модерна“ иако за тие...

Деца вакцинирани со неодобрена вакцина во Германија

Неколку деца во Германија случајно биле вакцинирани против Ковид-19, со вакцина што не е се уште одобрена за нивната возрасна група, јави германската медиумска агенција ДПА. Во Центарот за вакцинација во округот Олпе во покраината Северна Рајна-Вестфалија, на неколку деца...

Најмалку 200 австриски лекари за вакцинацијата: „Тоа е најголемиот скандал на сите времиња“

Пред 20 дена, Томас Секерес, претседател на Австриското лекарско здружение , испрати кратко писмо до своите колеги. Во него, меѓу другото, се наведува дека „врз основа на достапните податоци, од научна гледна точка, всушност нема основа да се советуваат пациентите...

Прво нема плата па после отпуштање ако не се вакцинираат – Google ги принуди своите вработени

Раководството на Google, кое сака постепено да почне да ги враќа вработените во канцелариите, ќе бара од нив да прикачат доказ за вакцинација, во спротивно ќе бидат прво пратени на платено отсуство, кое на крајот ќе заврши со нивно...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img